Beslenme

Sabah Çocuklardan Önce Uyanmak İçin 4 Sebep

Aslında hiçbir zaman sabah uykusuna bayılan bir insan olmadım. Ancak geceleyin uyumayı sevmeyen, en az 10 kere uyanıp ağlayan Melin’inime bir de yoğun iş temposu eklenince sabahleyin uyanmak kabusa dönüştü.  Buna bir de sabah acelece hazırlanıp evden çıkma stresi eklenince, sabahları kesinlikle asabileşmeye  başladığımı fark ettim ve buna dur demenin zamanı geldiğine karar verdim. Sakince oturup düşündüğüm zaman sabahleyin asabi olmamın sebebinin az zamanda çok iş yapmaya çalışmamdan dolayı olduğunu anladım. Çözümü geceleyin yarım saat önce yatıp, sabahleyin çocuklar uyanmadan önce uyanmakta buldum. Böylelikle artık her sabah 6’da uyanıyorum ve inanın güne çok daha sakin ve stressiz başlıyorum. Güne çocuklardan önce uyanmanın bana sağladığı 5 faydayı şu şekilde özetleyebilirim:

 1. Kendime daha çok zaman ayırabiliyorum.
  Sizleri bilemem ama sabahleyin uyandığım zaman kendime ayırabileceğim sessiz bir zaman dilimine ihtiyaç duyuyorum. Yüzümü yıkayıp, makyajımı rahatça yapmak, belki bir oje sürmek veya geceden hazırladığım kıyafetimi sakince ve aklımla giymenin bile beni daha sakin ve mutlu bir anne yaptığını fark ettim. Üstelik güne sakin ve mutlu başladığımdan günümünde öyle geçtiğini farkettim 🙂
 2. Günlük rutin ev işlerini yapabiliyorum.
  Çocuklar uyanmadan önce çamaşırları serme,toplama,katlama, bulaşıkları boşaltma veya geceden yerlerde kalan oyuncakları rahatlıkla, bölünmeden toplayabiliyorum. Böylelikle, iş dönüşü eve geldiğim zaman çocuklarımla daha çok vakit geçirebiliyorum.
 3. Günümü planlıyorum.
  Çocuklar mışıl mışıl uyurken, beynim en üretici vaktindeyken  o gün yapmam gereken işlerin listesini , iş dönüşü marketten almam gerekenleri, o gün ne pişireceğimi planlayabiliyorum. Ayrıca evden çıkarken ihtiyacımız olacak eşyaları hazırlayabiliyordum. Böylelikle, bir şeyi unutma olasılığını (Lavin’in jimnastik,bale kıyafeti, su termosu, kendi öğlen yemeği çantam, Melin’in kreş çantası, çocukların teneffüste tüketecekleri ara öğünleri vb.) en aza indiriyorum…
 4. Çocukların hazırlanmasını kolaylaştı.
  Ev hanımı da olsanız, çalışan bir kadın da olsanız, sabahları her anne için zor ve stres doludur. Hele bir de benim gibi 3 tane çocuğunuz varsa 🙂 Ancak sabahları erkenden uyanıp kendime zaman ayırdığımda, günlük ev işlerini yoluna koyup, kahvaltıyı, çocukların üniforma ve gün içinde gerekecek eşyalarını hazırladığımda, rahatlıkla çocuklarımı uyandırıp, hır gür olmadan güzelce hazırlanmalarına yardımcı olabiliyorum. Hatta, keyifle oturup ailecek güzel, sağlıklı bir kahvaltı yapabiliyoruz.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *