Beslenme

Vazgeçilmez kahvaltım : Yulaf Lapası

Çoğu kişi yulaf lapası deyince burun kıvırır…Ne yalan söyleyeyim ben de 3 sene öncesine kadar aynıydım. Ancak kabızlık sorunum tavan yapınca denemeye karar verdim ve o günden beridir bıkmadan usanmadan hafta içi her günkü kahvaltım yulaf lapası oldu 🙂  Bu kadar senedir yulaf lapasını neden sevmediğimi her gün yulaf hazırlamaya ve çeşitli şekillerini denedikten sonra daha iyi anlamaya başladım. Çünkü yulaf lapasını hazırlamayı bilmiyordum…Kornfleks gibi içerisine direk süt ekleyerek yiyebileceğime inandırmıştım kendimi nedense. Ama yulaf lapası kornfleks gibi değil ki içerisinde bol miktarda lif bulunur ve bu liflerin sıvı içerisinde şişip lezzetlerinin ortaya çıkması için ya zamana ya da pişirmeye ihtiyacı var. Yani yulafı yemeden önce ya geceden hazırlayıp sabaha kadar beklemeli ya da ateşte pişmeli. Ben kolay olması açısından geceden hazırlayıp sabaha kadar bekletmeyi tercih ediyorum. Böylelikle pişirme derdinden, bulaşıktan falan yırtmış oluyorum 🙂 Ancak geceden hazırlayamamışsam sabahleyin erkenden kalkıp ocakta hazırlayıp işe paketliyorum.
Geceden hazırlayıp bekletilen yulaf lapası nasıl yapılır?
Benim de kolaylığından dolayı tercihim geceden hazırlanan yulaf lapası tabi ki…Hazırlaması o kadar kolay ki..Sadece 5 malzemeyle, 5 dakikada, pişirme gerektirmeden hazırlayabileceğiniz en kolay kahvaltı alternatifi bence.
Süt (inek sütü, keçi sütü, badem sütü, hindistancevizi sütü, tercih size kalmıs..), yulaf, tarçın, biraz daha sağlık ve kıvam katmak için chia tohumu, tatlı sevenler için biraz bal…
Sonuçta elde edilen lezzet Mükemmel ! Krema kıvamında, Sağlıklı, Doyurucu ve kesinlikle Leziz…
Hangi yulaf ezmesini almalıyım derseniz? Cevabım en az işlenmiş olanı olur heralde. Ancak yabancı markalarınkiler genelde çok katkı maddeli hem de pahalı oluyor. Ben hem ucuz olması açısından hem de hazırlaması daha kolay olduğu için Eti’nin yulaf ezmesini tercih ediyorum. Ama tercih yine size kalmış tabi ki…
Tarife gelirsek: Geceden hazırlanan yulaf lapasının temel malzemeleri yulaf, süt veya yoğurttur. İstediğiniz çeşit süt (inek,koyun, keçi, badem, hindistancevizi sütü, vb.) veya yoğurdu (koyun, meyveli, prebiyotik, vb.) kullanabilirsiniz. Bu malzemeler temel malzemelerdir, içine veya üzerine ekleyebileceğiniz malzemeler ise hayal gücünüzle sınırlıdır. Unutmayın pişirme yok, sadece buzdolabından çıkardıktan sonra ısıtmak isterseniz mikrodalgada ısıtabilirisiniz…Benim yediğim yulaf lapasının tarifi ise şöyle:
  • 5 çorba kaşığı yulaf
  • 1 bardak diyet süt (Koop pembe kutu)
  • 1 tatlı kaşığı chia tohumu
  • 10 -15 adet kuru üzüm veya cranberries
  • 2 tam ceviz veya 5 tuzsuz badem
  • 1 çay kaşığı tarçın
Hazırlanışı : Bütün malzemeleri bir kavanozun içine koyup iyice çalkalıyorum. Sabah yemeden önce  bütün gece buzdolabında şişip sütü çeken yulaf lapamın içine biraz daha süt ekleyip mikrodalgada 1 dak. ısıtıyorum. Ta taam işte bu kadar kolay !!!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *