Beslenme

YEMEK SEÇEN ÇOCUKLAR İÇİN 8 TAVSİYE

Son zamanlarda, akşam yemeği vakti günümün en zorlu ve stresli geçen zamanları olmaya başladı ne yazık ki. Şu anda 2.5 yaşında olan kızım Melin kreşe gidiyor ve sabah/öğlen yemeklerini okulda yiyor. Öğretmeninin söylediğine göre de önüne ne konulursa itiraz etmeden yiyormuş. Ancak evde akşam yemeği için ne sunarsam sunayım daha yemeğin tadına bile bakmadan itiraz ediyor ve yemeği reddediyor. Tabi bu itirazlar zamanla güç savaşına dönüşüyor ve sonuçta her ikimiz de ve diğer aile üyeleri de bu güç savaşından payını alıyor ne yazık ki.  Uzun süre ne yapabilirim, nasıl daha sağlıklı beslenmesi için onu motive edebilirim diye araştırıp, bu konuda kafa patlattım doğrusu. Edindiğim bilgiler doğrultusunda da bu gidişata dur demek için geçen hafta harekete geçtim. Bu hareket planımı sizlerle de paylaşmaya karar verdim. Öncelikle şunu söylemeliyim ki bu değişikliğin bir gecede olmayacağının farkındayım ama değişim olması için de çok kararlıyım 🙂

  • Nereden başlamalı?  İlk iş olarak kreşten aldıktan sonra yaptığımız market turundan vazgeçtim. Böylelikle tam da akşam yemeği öncesinde dondurma ve abur cubur yiyerek karnını doyurmasını engelledim.
  • Buzdolabını sağlıklı yiyeceklerle doldur – Eve geldiği zaman hemen buzdolabına saldıracağını bildiğim için buzdolabında onun erişebileceği alanlara bol bol sevdiği mevsim meyvesi (çilek, yeni dünya, dut) ve bol kaymaklı köy yoğurdu koydum (Melin  yoğurdun kaymağına bayılıyor ve kaymağına bahane yoğurt da yiyor).
  • Hazırlıklı ol – Akşam yemeğini bir gün önceden hazırlayıp, çok gecikmeden saat 18:30 gibi hazır olacak şekilde sofrayı hazırladım.
  • Motive et – Akşam yemeğini hazırlarken  itiraz edeceğine inandığım yemeklerin yanına sevebileceği bir yemek de yapıp eğer yemeğini yerse sevdiği yemekten de verebileceğimi söyledim. (Kabul ediyorum biraz tehdit içeriyor olabilir bu adım ama bazen de lazım :))
  • Ne kadar yediğine karışma – Ne kadar yediği konusunda şimdiye kadar hiç bir çocuğuma karışmadım, karışmanın da yanlış olduğunu düşünüyorum. Bana göre karnı doyduysa yemeğini bitirmek zorunda değil. Onun açlık/tokluk mekanizmasını kendinin kontrol etmesinin ilerde yemeklerle daha sağlıklı ilişki kurmasına yardımcı olacağına inanıyorum. Ben ona yemesi için sağlıklı yemekleri sunuyorum, ne kadar yiyeceğini de vücudunun verdiği sinyallere uyarak kendi seçebilmeli bence.
  • Farklı seçenekler dene – Sevmediği ve yemek için zorluk çıkarttığı yemekleri başka şekillerde sunarak (çiğ havucu sevmiyorsa, rendeleyerek veya pişirerek veya yemeklerin içine katarak) beslenmesine eklemeye çalışıyorum.
  • Pes etme – Bir yemeği sevmediği veya yemek için itiraz ettiği zaman pes etmeden tekrar tekrar sunuyorum. Okuduğum bir araştırmaya göre çocuğun yeni yediği bir yemeği kabullenmesi için en az 10-20 kere denemesi gereke biliyormuş 🙂
  • Alternatif sunma – Yemeğini yemediği zaman alternatif bir yemek sunmuyorum. Onun için sevdiği bir yemeği tekrardan sırf aç kalmasın diye yapmıyorum. Eğer sofradan gerçekten aç kalktığına inanıyorsam, ona dondurma, çips ve abur cubur değil badem ceviz gibi kuruyemişlerden veya sevdiği meyvelerden veya biraz fıstık ezmesi (Melin bayılıyor) veriyorum.
  • Yemeği birlikte pişir – Son olarak (bence en etkilisi bu oldu), yemek pişirirken yanımda olup ve bana yardım etmesine fırsat veriyorum. İnanın kendinin de emeği olan yemekleri çok daha güzel yiyor 🙂

Çocuk beslenmesi kolay ….olduğunu hiç bir aile söylemez bence! Bir anne olarak, çocuklarımın sağlıklı  beslenmesi için tahmininizden çok zaman ve  emek harcıyorum… Amacım,  küçük yaştan itibaren her renk ve tattan yiyeceklerden tadarak mutlu ve sağlıklı bireyler olmalarını sağlamak…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *