Beslenme

Spiral Sebze Doğrayıcı ile Kabak Spagettisi Tarifi

Mutfağı çok sevdiğim tartışılmaz…Yemek yemeği de, yapmayı da, yaptığım yemeklerin severek ve beğenilerek yenilmesini de çok severim. Özellikle de pratik ve kullanışlı mutfak mini el aletlerine bayılırım 🙂 Geçen hafta Any Home’da görüp, kaç zamandır arayıp da KKTC’de bulamadığım spiral sebze dilimleyiciyi görünce hemen aldım. Akşamına da spiral sebze dilimleyiciyim ile harika spiral kabaklı spagetti yaptım.  Eğer siz de spagettiyi seviyor, kabağa burun kıvırıyorsanız veya kabağı sevmeyen çocuklarıma kabağı nasıl yedire bilirim diye düşünüyorsanız kabak spagettisini deneyin derim.

Spiral sebze dilimleyici için bir çok marka ve model var.  Ancak benim aldığım OXO markasının el spiral dilimleyicisi… Biraz alıştıktan sonra kullanışı çok kolay ve pratik ancak altıncı kabaktan sonra elimin biraz acıdığını kabul etmem lazım… Dileyenler için Amazon‘da bu veya bu gibi daha fonksiyonlu birçok farklı model ve çeşitler var ama ben OXO el dilimleyicinin kolaylığını ve çekmecede fazla yer kaplamamasını sevdim 🙂Peki bu spiral sebze dilimleyici ile hangi sebzeleri spiral şeklinde yapabilirim derseniz işte size fikirler : Her ne kadar yumuşak yapısı sebebiyle spiral yapmak için kabak en uygun sebzelerden biri olsa da elma, salatalık, biber, soğan, havuç, pancar ve lahana benim denediğim ve başarılı sonuç aldığım diğer sebzeler..Sizin de farklı fikriniz varsa yorum kısmına bekliyorum 🙂

Sadece 20 dakikada hazırlayabileceğiniz spiral kabaklı spagetti tarifine gelirsek:   Öncelikle kabaklar çok taze olduğu için kabuklarını soymadım, sadece yıkadım ve iki ucunu kestikten sonra Oxo sebze dilimleyici ile spagetti şekline getirdim.

Daha sonra, 2-3 çorba kaşığı zeytinyağı koyduğum tavaya kabakları koyup, üzerine biraz tuz,karabiber ve taze kekik ekledim. Yaklaşık 5 dakika, al dante olacak şekilde soteledikten sonra, başka bir tencerede hazırlayıp, suyunu tamamen çektirdiğim spagettinin içine spiral kabakları da ekledim.

Üzerine de rendelenmiş kuru nor ve hellim karışımı serpiştirdim. Çocuklar ilk gördüklerinde, bu yeşil şeyler de ne spagettinin içindeki dediler ama yedikten sonra tadına bayıldılar 🙂

 

Afiyet olsun!!!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *