Beslenme

Bir Klasik : Muzlu Rulo Pasta

Rulo pasta, sabahleyin buzdolabında gördüğümde dayanamayıp kahvaltı yerine yediğim pastalardan biridir 🙂 Evime misafirliğe gelen eşime, dostuma ikram edip de beğenmeyen tek bir kişi bile görmediğim pastadır… Eşimin ve çocuklarımın canı pasta çektiğinde hızlıca hazırlayıp, onların gözlerindeki parıltıya şahit olabilme şansını bana veren pastadır 🙂 Kısacası bizim evin favori pastasıdır diyebilirim. Eşim sade ve muzlu olanı, çocuklar ise çikolatalı olanı seviyor. Bu sebeple rulo kek yapacağım zaman 2 ölçü krema yapıp, biri sade biri çikolatalı olmak üzere iki kek hazırlıyorum 🙂

Hiç rulo pasta yapmayan birine yapması zor gibi görünse de aslında yapması o kadar da zor değildir… Sadece yaparken aşağıda vereceğim ufak püf noktalarına dikkat etmelisiniz ve biraz da ekstra bulaşık yıkamak zorunda kalabilirsiniz… Yapması ile yenebilmesi arasındaki süre 2 saati geçmez…Pastayı rulo haline getirirken yırtılsa bile, üzerindeki krema sayesinde bunu sizden başka kimse fark etmeyecektir inanın ki… O yüzden rahat olun ve rulo pasta yapmaktan korkmayın 🙂

Başalamak için, öncelikle 4 yumurtayı şekerle krema kıvamına gelene kadar çırpınız. Şekeri yavaşça 3 kerede ekleyiniz. Daha sonra su ve vanilyayı karışıma ekledikten sonra çırpmaya devam edin. Ardından elenmiş un ve kabartma tozunu ekleyiniz ve mikserle düşük hızda karıştırınız.

Püf noktası #1: Sıvıları, un ile buluştururken çok fazla çırpmayınız. Çünkü aşırı çırpma , unun içindeki gluteni aktive ederek, kekin yumuşak olmasını engeller.

Karışımı, yağlı kağıt serilmiş dikdörtgen fırın tepsisine yayınız. İçerisinde hava kabarcığı kalmaması için tepsiyi tezgaha 2-3 kez vurunuz.  Önceden ısıttığınız 180 derece fırında yaklaşık 15 dakika kadar pişiriniz.

Fırından çıkardığınız kekinizi ters çevirerek (yağlı kağıt üste kalacak şekilde), mutfak havlusunun üzerine koyunuz. Kekinizin üzerine bir mutfak havlusu koyup, 5 dakika kadar soğumasını bekleyiniz.Son olarak, yağlı kağıdı yavaşça kekin üzerinden çıkarıp, kekinizi mutfak havlusu yardımıyla çok sıkı olmayacak şekilde rulo halinde sarınız ve kremasını üzerine yaymadan önce buzdolabında 1 saat dinlendiriniz.

Kek buzdolabında dinlenirken, iç kremasını hazırlayınız. Süt, un, nişasta ve şekeri tencereye alınız ve muhallebi kıvamına gelene kadar pişiriniz. Üzerine 1 tatlı kaşığı tereyağı ve 1 paket vanilya ekleyip, ocağın altını kapatınız. Buzdolabından çıkardığınız rulo halindeki kekinizi açınız, üzerine iyice soğuyan kremayı kenarlarından birer parmak kalacak şekilde yayınız.İki elinizi kullanarak, keki rulo haline getiriniz. Düzgün bir görüntü elde etmek için kenarlarını kesiniz ve pastayı yemek için başınızda sabırsızlıkla bekleyen çocuklarınıza ikram ediniz.

Üzerini kaplamak için, 1 kutu süt kremasını 1 paket krem santiyle kalınlaşıp, pofuduk olana kadar el mikseriyle 3 dakika kadar çırpınız.

 

Kremanızı hiç bekletmeden kekinizin üzerine güzelce yayınız.Lezzetinin oturması ve kolay kesilmesi  için buzdolabında en az 30-40 dakika arası dinlendiriniz. Üzerini dilediğiniz gibi süsleyiniz…

Afiyetler olsun!

Melin kremasına kesinlikle bayıldı. Pastayı yaparken artan kremayı yemek için başımda bekledi 🙂 Sırf onun bu mutluluğu görmek için pasta yapmaya değdi 🙂

Bir Klasik : Muzlu Rulo Pasta


Malzemeler
 • 4 adet yumurta (sarısı ve beyazı ayrılmış)
 • 4 çorba kaşığı şeker
 • 3 çorba kaşığı sıvıyağ
 • 3 çorba kaşığı su
 • 9 çorba kaşığı un
 • 1 paket vanilya

Yapılışı
 • Fırını 160 dereceye ısıtınız. Yumurtaların sarı ve beyazlarını ayrı kaplara ayırınız.
 • Yumurta beyazlarını 2 çorba kaşığı şekerle krema kıvamına gelene kadar çırpınız. Şekeri yavaşça 3 kerede ekleyiniz.
 • Daha sonra su ve vanilyayı karışıma ekledikten sonra çırpmaya devam edin.
 • Ardından elenmiş un ve kabartma tozunu ekleyiniz ve mikserle düşük hızda karıştırınız. Sıvıları, un ile buluştururken çok fazla çırpmayınız. Çünkü aşırı çırpma , unun içindeki gluteni aktive ederek, kekin yumuşak olmasını engeller.
 • Karışımı, yağlı kağıt serilmiş dikdörtgen fırın tepsisine yayınız. İçerisinde hava kabarcığı kalmaması için tepsiyi tezgaha 2-3 kez vurunuz.  Önceden ısıttığınız 180 derece fırında yaklaşık 15 dakika kadar pişiriniz.
 • Temiz bir mutfak havlusu veya yağlı kağıdın üzerine fırından çıkardığınız kekinizi ters çevirerek (yağlı kağıt üste kalacak şekilde), mutfak havlusunun üzerine koyunuz. Kekinizin üzerine bir mutfak havlusu koyup, 5 dakika kadar soğumasını bekleyiniz.
 • Son olarak, yağlı kağıdı yavaşça kekin üzerinden çıkarıp, kekinizi mutfak havlusu yardımıyla çok sıkı olmayacak şekilde rulo halinde sarınız ve kremasını üzerine yaymadan önce buzdolabında 1 saat dinlendiriniz.
 • Üzerini kaplamak için, 1 kutu süt kremasını 1 paket krem santiyle kalınlaşıp, pofuduk olana kadar el mikseriyle 3 dakika kadar çırpınız.
 • Kremanızı hiç bekletmeden kekinizin üzerine güzelce yayınız.Lezzetinin oturması ve kolay kesilmesi  için buzdolabında en az 30-40 dakika arası dinlendiriniz. Üzerini dilediğiniz gibi süsleyiniz...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Recipe Rating