Beslenme

Kereviz Suyu Hakkında Bilmek istediğiniz Herşey

Eğer siz de benim gibi sağlıklı beslenme düşkünüyseniz, son zamanların yeni trendi, kereviz suyunun faydalarını duymuşsunuzdur. Instagram’daki hemen hemen tüm bloggerler, yabancı ve yerli bir çok sağlık siteleri kereviz suyunun inanılmaz tedavi edici faydalarından bahsedip duruyorlar!!! Ben de bitkilerin sağlığımıza olan gücüne inanan biri olarak kereviz suyunun faydalarını kendimde keşfetmek istedim…

Ancak kereviz suyu serüvenimin sonuçlarını sizlerle paylaşmaya başlamadan önce şunu belirtmek isterim ki hepimiz farklıyız!!! Benin bu serüvenimden edineceğim sonuçlar sizlerinki ile aynı olmayabilir. Peki, kereviz suyunun faydalarını benimle keşfetmeye hazır mısınız?

KEREVİZ SUYU NEDİR VE FAYDALARI NELERDİR?

  • İki orta boy kerevizde sadece 20 kalori vardır. Son yıllarda yapılan araştırmalar kerevizin kanserden yüksek tansiyona, gripten kolesterole kadar her türlü hastalığa karşı savaştığını ortaya çıkarmıştır. Amerika’da yapılan deneylerde, kerevizin içindeki kimyasal maddelerin vücudun bağışıklık sistemini güçlendirdiği, canlılarda tümör oluşumunu önlediği ve tümör oluşum riskini % 38 ile % 50 oranında azalttığı gözlemlenmiştir.
  • Kereviz aynı zamanda yüzde 90’ı su olan bir sebze olduğundan vücudun sıklıkla yaşadığı sıvı kaybı sorununu giderir. Ciltteki deforme olmuş bölgeleri de içerdiği sıvı sayesinde iyileştirir.

  • Kereviz suyu, kötü kolesterolü düşürücü etkiye sahiptir. Yani sadece kereviz suyu içerek kolesterolünüzü düşürmeniz mümkündür.Kereviz, safra asidinin salgılanma hızını artırma özelliğine sahiptir.  Safra asidinin hızlı salgılanması hem kolesterolü düşürür ve hem de yağ hücrelerinin yakılma hızını artırır.

  • Diyet yapanlar için de faydalı olan kereviz suyu, tatlı ihtiyacını engeller. Sindirim sistemi ve böbrekleri dengeli çalıştırır. Vücuttan toksinlerin atılmasını sağlayarak hızlı bir şekilde kilo vermenizi sağlar.

  • A ve C vitamini bakımından son derece zengindir. Yalnızca kereviz tüketerek günlük A ve C vitamini ihtiyacınızın büyük bir kısmını karşılamanız mümkündür. Aynı nedenle bağışıklık sisteminizi güçlendirir, göz ve kemik sağlığına iyi gelir.

  • Kereviz gibi nitrat bakımından zengin sebzelerin tansiyon düşürücü etkisi olduğunu saptamıştır.Çin’de yapılan bir çalışmada, hipertansiyonu olan 16 hastanın 14’ünde, 1 hafta boyunca günde üç kez balla karıştırılan kereviz suyu içilerek kan basıncının düzeldiği tespit edilmiştir.

  • Kereviz aynı zamanda  iyi bir antioksidan kaynağıdır ve antioksidanlar açısından zengin bir diyet gençliğin kaynağıdır.

  • İçeriği apigenin maddesi sayesinde bağışıklığı güçlendirerek vücudu hastalıklara karşı korur. Apigenin maddesi aynı zamanda beyindeki nöron hücreleri geliştirip uyararak beyin sağlığını destekler. Böylece  hafızayı güçlendirir.

KEREVİZ SUYU NE ZAMAN İÇİLMELİDİR  ?

Maksimum fayda sağlayabilmek için sabah aç karnına, başka hiç bir şey yeyip içmeden (kahve de dahil! ) önce kereviz suyunu içilmesi tavsiye ediliyor. Çünkü sabah aç karnına içilen kereviz suyunun, günün geri kalanında yediğiniz yiyeceklerin sindirimine de yardımcı olup, şişkinliği ve hazımsızlığı engelleyeceğine inanılıyor. Hatta kereviz suyunu içtikten sonra 1 saat boyunca başka bir şey yememeye özen gösterilmesi tavsiye ediliyor..

KEREVİZ SUYUNUN FAYDASINI GÖRMEK İÇİN NE KADAR SÜRE İÇMELİYİM?

Kereviz suyunun faydasını görmek için en az 1 ay içilmesi tavsiye ediliyor. Ancak bir çok kişi 1 haftadan itibaren faydasını fark etmeye başlıyormuş.

KEREVİZ SUYU NASIL YAPILIR?

Bir baş kerevizi tek tek saplarına ayırın ve yaprakları ile birlikte iyice yıkadıktan sonra katı meyve/sebze sıkacağından geçirip, hemen içiniz.

EĞER KATI MEYVE/SEBZE SIKACAĞIM YOKSA KEREVİZ SUYUNU NASIL HAZIRLAYA BİLİRİM?

Eğer bir meyve/sebze sıkacağınız yoksa ve almayı da düşünmüyorsanız blender kullanabilirsiniz. Öncelikle kerevizi küçük küçük doğrayınız. Sonra blenderde yüksek hızda karıştırınız.Belki azıcık suya ihtiyacınız olabilir. Son olarak ince bir süzgeç yardımıyla süzünüz. Kereviz suyunuz hazır!!!

KEREVİZ SUYUNUN İÇİNE BAŞKA MEYVE VEYA SEBZE KATABİLİR MİYİM?

Eğer kerevizi sevmiyor veya tadını beğenmiyorsanız içine 1 salatalık veya 1/2 elma katabilirsiniz. Ama faydasını tam olarak görebilmek için sade içilmesi tavsiye ediliyor.

Sabahları kendi kereviz suyumu hazırlarken Melin’e de portakal suyu ile karışık kereviz suyu hazırlıyorum. Bayılıyor resmen !!!

Güncelleme (07/01/2018) : Bugün kereviz suyu içmeye başlayalı tam 1 hafta oldu. Bir faydasını gördüm mü diye merak edenleri bilgilendirmek istedim. Evet bence faydasını görmeye başladım. Bir kere yıllardır yaşadığım şişkinlik ve kabızlık sorunuma çözüm oldu diyebilirim. Sindirim konusunda da çok daha rahatım. Eskiden kuru fasulye veya nohut yedikten sonra yaşadığım sindirim problemini bu hafta yaşamadım diyebilirim 🙂 Ancak farkı fark edebilmek için daha çok erken olduğuna inanıyorum. Düzenli bir şekilde en az 3-4 ay içmeyi planlıyorum. Ara ara buradan bilgilendirme yaparım 🙂

Bu arada geçen gün bir yazıda, marketten aldığımız sebzelerden, bahçemizde kendi sebzelerimizi nasıl yetiştirebileceğimiz ile ilgili bir yazı okumuştum. Ben de bu aralar günde 2 büyük bardak kereviz suyu yapabilmek için bol bol kereviz satın alıyorken, acaba kereviz yetiştirebilir miyim diye merak ettim. Dibinden kestiğim kerevizin en alt kısmını suya koyup, sabırla 1 hafta bekledim. Sonuç olarak, suda beklettiğim kerevizin göbeğinden tekrardan filizlendiğini görünce inanılmaz mutlu oldum. Hemen gidip sebze bahçemize ektim 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *