Yaşam

2019 Yılı Kararlarım

 

Mutlu yıllar !!! Her yeni yıl, hayatımızda bize sunulan temiz bir sayfa gibi aslında…Ben de her yeni yılın ocak ayında, o sene boyunca, kendimde ve hayatımda yapmayı hedeflediğim değişikliklerin listesini yapmayı alışkanlık haline getirdim.

Kendime gerçekçi hedefler koyup, bu hedefleri başarmak için planlar yapmayı ve bu hedefler için çalışmayı seviyorum. Hedeflerimi koyarken gerçekçi olmaya ve gerçekten kendi istediğim bir şey olmasına özen gösteriyorum (biri böyle yap dediği veya keşke böyle olsa dediği için değil…). Bir de koyduğum hedeflerin zamanla düzelebilecek, dışarıdan da fark edilir olabilecek ve en önemlisi ulaşılabilecek olmasına dikkat ediyorum. Genellikle yeni yıldan bir ay kadar önce oturup geçtiğimiz yılın nasıl geçtiğini kendimce değerlendirip, yeni yılda kendimi daha iyi bir eş, anne, arkadaş veya kişi olabilmek için nasıl daha fazla geliştirebileceğimi düşünüyorum.  Genellikle kendime altı hedef koymaya çalışıyorum. Bunlardan beş tanesi kendimle (kişiliğim, sağlığım,vb.) ilgili, diğerinin ise beni gerçekten zorlayacak, dış etkenlere de bağlı bir hedef olmasına dikkat ediyorum.

2. Daha iyi bir dinleyici olma

Her ne kadar beni dışarıdan tanıyan kişiler çok sabırlı olduğumu söylese de, bazen sabırsızlığımdan dolayı yanlış yaptığım işler veya yanlış verdiğim kararlar olduğunu fark ettim. (Gerçi 10 sene önceki beni düşündüğüm zaman, şu anda gerçekten çok daha fazla sabırlıyım diyebilirim. Tabi ki çocukların bundaki payı çoook büyük…)

Özellikle aynı anda birden fazla iş yapmam gerektiğinde veya zamanım kısıtlı olduğu zamanlarda (örneğin sabahları çocukları okula yetiştirmeye çalışırken… ) çok sabırsız olduğumu ve hatta sesimi bile yükselttiğimi fark ettim. Ancak sabırlı olmanın öğrenilebilir bir olgu olduğunu biliyorum ve bunun için de kendimi eğitmeye kararlıyım 🙂  Dolayısıyla, daha sabırlı olmak yolunda bu sene daha planlı olmaya, hayat tempomu biraz düşürüp aynı anda birden fazla iş yapmamaya çalışacağım.

2. Daha iyi bir dinleyici olma

Her ne kadar dinlemenin önemli olduğunu bilsem de, bazen karşımdaki kişiyle sohbet ederken dinlemek yerine konuşmaya daha fazla hevesli olduğumu fark ediyorum ve bu huyumdan dolayı kendimden utanıyorum :). Bu sebeple, bu sene daha iyi bir dinleyici olabilmek için gerçekten çok çabalayacağım. Sadece arkadaşlarım ve eşime değil, çocuklar için de iyi bir dinleyici olmaya çalışacağım. Alp’in  minecraft hakkında bitmek bilmeyen konuşmalarını veya Lavin’in LOL bebekleri hakkındaki sonsuz bilgisini dinlemek her na kadar zor gelse de, eğer bu konular onlar için önemliyse, benim için de önemliymiş gibi hissettirmeliyim ki, aslında onların benim için ne kadar değerli olduğunu hissedebilsinler.

3. Temiz ve sağlıklı beslenme

2018 senesinde temiz ve sağlıklı beslenme konusunda bayağı yol katettim ve sağlıklı beslendiğim zaman sadece bedenimin değil ruhumun da mutlu olduğunu deneyimledim. 2019’daki hedefim hafta içi tamamen temiz beslenip, kaçamakları abartmadan, sadece hafta sonuna bırakmayı hedefliyorum.

4. Callanetics’e devam

2018’de bir türlü callanetics’i düzenli yapamadım ne yazık ki. Oysa callanetics yaptığım günlerde kendimi çok daha dinç ve güzel hissediyorum :)… 2019 da hedefim, haftada en az 3 gün, sabahları erkenden kalkıp Callanetics yapmak…

5. Kendimi sadece kendim ile kıyaslama

Bu madde daha çok mental sağlımla ilgili: 2019 yılında başkalarına değil sadece kendime odaklanıp, kendimdeki güçlü yönleri görüp, zayıf yönlerimi geliştirmeye, değişmeyecekleri de kabullenmeyi öğrenmeyi hedefliyorum…Tabi ki bu insan doğasında olan kıyaslama içgüdüsünü değiştirmenin kolay olmayacağını biliyorum. Ama  küçük adımlar ve hatırlatmalar ile memnun olmadığım ve eksik hissettiğim yönlerimi değiştirmek veya geliştirmek için çaba sarf edeceğim. Kendimi geliştirmek için daha cesur olup,  rahat hissettiğim sınırlarımı aşmaya ve kendimi sadece kendim ile kıyaslama odaklanacağım.

6. Blogumu geliştirme

Yazmayı, fikirlerimi, hislerimi ve anılarımı başkalarıyla da paylaşmayı seviyorum. İşte bu blogu, tam da bunun için açtım. 2019 yılında bloguma daha da odaklanarak, düzenli bir şekilde, haftada en az 3 yazı paylaşmayı hedefliyorum. Ve tabi ki sizlerin de desteğinizi bekliyorum 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *