Yaşam

ÇOCUKLAR İÇİN GÜNLÜK SORUMLULUKLAR LİSTESİ

Sevsek de sevmesek de, temiz ve düzenli bir evde yaşayabilmek için günlük ev işleri hayatın bir gerçeği 🙁 Çocukların ev işlerine dahil edilmesi konusu ise biz ebeveynler için zor ve kafa karıştırıcı bir konu… Çoğu aile çocuklarını günlük ev işlerine dahil etmek konusunda hep bir çekince yaşarlar. Nasıl olsa büyüyünce yapacaklar, şimdi çocukluklarını yaşasınlar diye düşünürler belki de…
Ancak biz ebeveynler bu düşünce ve davranışlarımız ile tembel ve teknoloji bağımlısı bir nesil oluşturmaya başladığımızı ne zaman fark edeceğiz acaba? Ebeveynlerin görevi çocuklarımızı gerçek hayata hazırlamak değil mi? Peki çocuğunun her sorumluluğunu ebeveynleri yaparsa, nasıl sorumlu, kendine yeten çocuklar yetiştirilebilir ki?

PEKİ NE YAPMALIYIZ?

Aslında cevabı çok basit. Onlara ev içinde sorumluluklar vermeliyiz…

Evet çocuklarınız şu anda küçük olabilir ama sonsuza kadar çocuk kalmayacaklar !!! Ayrıca her yaşta çocuğun yardımla yada bağımsız yapabilecekleri basit işler vardır ve bu işleri nasıl yapacakları ebeveynleri tarafından gösterilmeli ve öğretilmelidir. Çamaşır yıkama, yemek pişirme ve bütçe kontrolü gibi günlük işler çocuğunuzun hayat boyu ihtiyaç duyacağı sorumluluklardır. Ancak bu işler okullarda öğretilmediğinden, bu işlerin küçük yaşta evde öğretilmesi ve onlara yapmaları için fırsat ve zaman verilmesi önemlidir.

Fakat çocuklara ev işlerinde sorumluluk verirken unutmamanız gereken bir gerçek vardır!!!! Çocuklar bu sorumlulukları her gün aynı istekle yapmayabilirler… Hatta çoğu zaman şikayet etmelerini ve oflayıp puflamalarını duymamak gereklidir….Bırakın oflasınlar puflasınlar… Biz ebeveynlerin görevi kendine yetebilen, özbecerileri ve özgüvenleri gelişmiş bireyler oluşturmak değil mi??? 18 yaşına gelene kadar onlar için bütün işleri biz yapıp, sonra da ansızın sen artık büyüdün deyip, onları bilmedikleri bir dünyaya bırakmak daha mı iyi???

Unutmayın ki evde günlük işlere yardımcı olan çocuklar, hayatları boyunca ihtiyaçları olan sorumluluk bilincini ve günlük hayat becerilerini küçük yaşta öğrenme imkanı bulurlar. Aynı zamanda, kendilerini ailelerinin diğer bireyleri kadar önemli ve becerikli hissederler!!!!

ÇOCUKLARA VERİLEBİLECEK SORUMLULUKLAR – HANGİ YAŞTA NE YAPABİLİR?

Aşağıda, buzdolabınıza asabileceğiniz, hatta farklı yaşlardaki çocuklara uygun ev işleri türlerini listeleyen, yazdırılabilir görev tablosunu sizlere örnek olması açısından paylaşıyorum.

Bazı kişiler için, bazı maddeler çocuklarına uygun gelmeyebilir. Her çocuğun farklı konularda, farklı gelişim hızları vardır. Dolayısıyla, listeyi hazırlarken kendi çocuğunuzun gelişimini göz önünde bulundurarak yapabileceği görevleri vermeye dikkat ediniz. Ben de evde çocuklarıma sorumluluklar veriyorum ve sorumluluk verirken aşağıdaki hazırladığım listeden sık sık faydalanıyorum. Deneyimlerime dayanarak söyleyebilirim ki çocuklarımız tahmin ettiğimizden çok daha fazla yetenekli ve becerikliler 🙂

Çocukların Yaşlarına Uygun Sorumluluklar Listesini İndiriniz.

Eğer siz de KENDİNE YETEBİLEN çocuk yetiştirmek istiyor ama nereden başlamanız gerektiğini bilmiyorsanız, size tavsiyem onlara günlük sorumluklarını açık bir şekilde anlatıp, bunları alışkanlık haline getirinceye kadar onlara günlük sorumluluk kontrol listesi oluşturun…Aşağıda benim hazırladığım ve evimde çocuklarım için kullandığım sorumluluk listelerini sizlerle paylaşıyorum. Linklere tıklayarak indirip, çıktısını alabilirsiniz…

Kız Çocuklar için Haftalık Sorumluluk Listesini indiriniz

Erkek Çocuklar için Haftalık Sorumluluk Listesini indiriniz

Unutmayın çocuklarınız beceriksiz değil, her türlü beceri ile donanmışlar ve sizlere destek olmaya hazırlar.. Siz de kendi evinizde kullanılmayan bu destek personelinden yararlanın. Çocuklarınız bir gün size bu becerileri onlara öğrettiğiniz için teşekkür edecek, tıpkı benim anneme babama ettiğim gibi !!!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *