Beslenme

Aralıklı Oruç (Intermittent Fasting) Nedir?

Aralıklı oruç, aslında hiç de yeni bir kavram değil. Tarihi 1945’lere kadar uzanıyor. Son yıllarda ise tekrar popüler oldu. Şimdi ise hem sağlıklı beslenmek hem de enerji için yağ yakarak kilo vermek isteyenlerin tercih ettiği beslenme biçimlerinden biri. Öncelikle aralıklı oruç diyetinin altında yatan felsefeyi ve vücudun bu diyetle nasıl ayakta kalıp kilo vermeye başladığını iyice anlayabilmek için sizlerle biz süredir okuyarak ve araştırarak öğrendiklerimi paylaşmak istiyorum.

Vücudun çalışma prensibi nedir?

Yemek yediğimiz zaman vücudumuz gıdaları sindirip, enerji açığa çıkarır. Eğer açığa çıkan enerji ihtiyaçtan fazla ise insülin hormonu yardımıyla karaciğerde şeker veya yağ olarak depolanır. Fazla enerji karaciğerde öncelikle glikojen denilen şeker olarak depolanır. Ancak karaciğerin sınırlı depolama alanı vardır ve bu alan dolduğunda glikojen karaciğer tarafından yağa dönüştürülür.Bu dönüştürülen yağ bire süre karaciğer depolanır, daha sonra vücudun diğer bölümlerine gönderilir.

Yemek yemediğimizde ise süreç tersine gider. İnsülin seviyeleri düşer ve vücuda depolanan enerjinin yakılması gerektiği sinyalini verir. Kan şekeri düşer, bu nedenle vücudun enerji yakmak için artık glikozu depodan çıkarması gerekir.Glikojen, en kolay ulaşılabilir enerji kaynağıdır. Diğer hücrelere enerji sağlamak için glikoz moleküllerine ayrılır. Bu, vücuda 24-36 saat güç vermek için yeterli enerji sağlayabilir. Bundan sonra, vücut enerji için yağ parçalama başlayacaktır.

Yani, vücudun iki durumu vardır – beslenme (insülin yüksek) durumu ve açlık (düşük insülin) durumu. Ya gıda enerjisini saklıyoruz ya da yakıyoruz. Dolayısıyla, yemek yeme ve oruç dengelenirse, net ağırlık artışı olmaz.

Eğer yataktan kalkar kalkmaz yemek yemeye başlar ve uyku zamanına kadar yemeye devam edersek, neredeyse bütün zamanımızı beslenme aralığında geçirmiş oluruz. Böylelikle vücudumuzun sadece yeni aldığımız besinleri enerji olarak kullanır, depolanan yağları yakmak için yeterli zamanı olmaz.kEğer kilo vermek istiyorsak, depolanan yağları yakmak için vücudumuza daha fazla zaman vermemiz gereklidir. İşte buna aralıklı oruç denir.

Vücudumuzun yağ yakma sürecine girebilmesi için son yediğimiz yemekten en az 12 saat geçmesi gereklidir. Bu sebeple günümüz yeme alışkanlığında vücudumuzun bu yağ yakma durumunda olması nadirdir. Eğer günümüzde tavsiye edildiği gibi sık sık yemek yersek, vücut sadece gelen enerjiyi kullanır ve asla depolanan vücut yağını yakmaz ve açlık durumu için saklamaya devam eder.

Peki Aralıklı oruç nasıl yapılır?

Aralıklı orucun temelde üç metodu vardır:

16/8 metodu: Diğer ismiyle zaman kısıtlamalı oruç, gün içerisindeki yeme süresini belirli bir zaman aralığına kısıtlayıp (ki buna beslenme aralığı deniyor), geriye kalan 14-16 saatlik sürede ise aç kalınıyor (dinlenme aralığı).

5:2 metodu: Haftanın 5 günü normal şekilde beklenilip, geriye kalan 2 günde ise kısıtlı kalori (500- 600 kalori) ile besleniliyor.

Ye-dur-ye metodu : 24 saat boyunca aç kalıp daha sonraki gün yemek yenilen oruç şeklidir. Yani bir gün yiyebilip, diğer gün aç kalınıyor.

Aralıklı Oruca nasıl başlamalı?

Evet artık aralıklı oruç tutmanın bütün temellerini biliyorsunuz Peki başlamaya hazır mısınız? Eğer cevabınız evet ise başlamak için aşağıdaki adımları izleyin:

  • Öncelikle hangi metodun sizin için uygun olduğuna karar verin
  • Ne kadar süre aç kalabileceğinizi belirleyin
  • Yemek dışındaki bütün aktivitelerinize normal şekilde devam edin.
  • En fazla 6-8 hafta sonra yavaşça açlık sürenizi kısaltın….

Evet, yazması işte bu kadar kolay, bakalım uygulaması nasıl olacak 🙂

Bunları da sevebilirsiniz...

Leave a Reply

Your email address will not be published.

%d bloggers like this: