Beslenme

Aralıklı Oruç Serüvenim -1. Gün

Aralıklı Oruç Serüvenimde bugün ilk günüm. Ben 16/8 metodunu kendime ve yaşam tarzıma daha yakın buldum ve 16-saatlik dinlenme, 8 saatlik beslenme aralığını uygulamaya karar verdim. Yani gün içindeki tüm öğün tüketimleri 8 saatlik bir zaman diliminde (beslenme aralığı) tüketip ve geriye kalan 16 saatlik zaman diliminde de (dinlenme aralığı), uykuda olunmayan sürelerde ise sadece kalorisi olmayan sıvı gıdalar tüketeceğim. Beslenme aralığımı 10:00 – 18:00 olacak şekilde belirledim. Benim gibi sabah uyanır uyanmaz kahvaltı etmeyi seven biri için,  sabah kahvaltısını saat 10:00’a kadar bekletmek veya akşam saatlerindeki bol kalorili (bisküvi, çips, patlamış mısır gibi) atıştırmalarımdan vazgeçmek oldukça zor olacak sanırım ama en az bir ay botunca bu beslenme şeklini uygulamaya oldukça kararlıyım!!!

Beslenme aralığında neler yiyeceğim?

Beslenme aralığında sağlıklı ve temiz beslenme prensibini uygulayacağım. Yani makarna, ekmek ve patates gibi karbonhidratları azaltıp, bunların yerine tereyağı, yumurta, avokado, Hindistan cevizi yağı, yeşil sebzeler, kuruyemiş ve derisiz tavuk eti, balık ve yağsız et tüketeceğim.

Dinlenme aralığında serbest olan besinler neler? Dinlenme aralığındayken bol bol su içilebilir 🙂 Bunun dışında bitki çayları, sade kahveler de serbest. Ama başka hiçbir şey tüketilmemeli (tatlandırıcı da dahil). Eğer dayanamayacağım kadar açlık hissedersem, iki dilim elma, bir avuç badem, dilimlenmiş havuç ve kereviz sapı yiyeceğim.

1. günde ne zaman ve neler yedim?

Hafta sonu yemeği bayağı abarttığımdan sabah kahvaltısını geç yapmak çok da sorun olmadı.Sabah kahvaltısında amarant ve yulaf ezmesi lapası yaptım. İçerisine bir tatlı kaşığı chia tohumu, 1 tatlı kaşığı hindistan cevizi ve üzerine bir kuru erik ve bir tam ceviz koydum.

10:00 Amaranth ve yulaf ezmeli lapa, üzerinde bir tam ceviz ve bir kuru erik ile…


13:00 2 adet kabak dolması ve bol yeşillikli kış salatası
18:00 Bol yeşillikli, avokadolu ve ızgara tavuklu salata
  • 10:00 Kahvaltı: Amaranth ve yulaf ezmeli lapa, üzerinde 1 tam ceviz, 1 kuru erik ve 1 tatlı kaşığı hindistan cevizi rendesi
  • 13:30 Öğlen yemeği: 2 kabak dolması ve bol limonlu, avokadolu salatası
  • 15:00 Bir çubuk peksimet ve 1/2 muz
  • 18:00 Izgara tavuklu ve avokadolu bol yeşillikli salata

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *