Beslenme

14 Günlük Şeker Detoksu ile İlgili Düşüncelerim

Son bir kaç aydır şekerli yiyeceklere olan düşkünlüğümün arttığını, şekerli yiyecekleri yedikçe, canımın daha çok şekerli yiyecekler çektiğini fark ettim. Üstelik şekerli yiyecekler tükettikten sonra, anlık olarak bedenime mutluluk ve zindelik hissi gelse de, çok kısa bir süre sonra kendimi iyi hissetmemeye başlıyordum. Şeker hastası bir annenin kızı olarak, bu kısır döngü içerisinde olmaktan gerçekten çok rahatsızlık duymaya başlamıştım.
Geçtiğimiz günlerde, internette dolaşırken karşıma şeker detoksuyla ilgili bir blog yazısı çıktı ve kişinin olumlu yorumları beni gerçekten çok etkiledi. Ben de yazıyı okuduktan sonra kendime “Neden olmasın?” diye sordum ve ertesi pazartesi hemen şeker detoksuna başladım.

Bu dönemde nasıl beslendim?

Yukarıda da bahsettiğim üzere şeker detoksunu uygulamamın amacı kilo vermek değil, bedenimi şekerden arındırıp, damak tadımın şekerli yiyeceklere olan düşkünlüğünü azaltmaktı. Bu iki haftalık süreçte hiç şeker tüketmeyeceğim gibi gerçekçi olamayan bir iddiam olmadı. Sadece bisküvi, çikolata gibi paketli sağlıksız atıştırmalıklardan uzaklaşıp, tükettiğim karbonhidrat miktarını en aza indirip, bunların yerine meyve, yoğurt, kuruyemiş gibi doğal besinler tüketmeye çalıştım.

Zaten önceden de yemeğin yanında ekmek tüketme alışkanlığım yoktu. Dolayısıyla ekmek kısmı beni çok da zorlamadı. Pilav, makarnaya da çok düşkün değilim zaten…Dolayısıyla, arada sebze yemeklerinin yanında yediğim 2-3 kaşık pilavı kaldırmak çok da sorun olmadı benim için… Makarna yerine kabak spagettisi yedim ve inanın ki makarnayı hiç aratmadı bana…Öğlen ve akşam yemeklerinde protein kaynağı besinler, yani tavuk, yumurta, et ve bolca sebze özellikle de avokado tükettim.Her yemeğin yanında çiğ sebze, salata tüketmeye dikkat ettim.

Hafta içi yediğim sabah kahvaltım da hiç değişmedi, eskiden olduğu gibi yulaf lapamı yemeye devam ettim. Sadece kuru meyve yerine yulafın içine taze kırmızı meyveler koydum. Süt yerine de badem sütü veya hindistan cevizi sütü kullandım ve yulaf lapamı böyle çok daha fazla beğendim 🙂

Benim için en büyük değişiklik, ara öğünlerde tükettiğim abur cuburlar da oldu. Bisküvi, çikolata, gofret gibi ıvır zıvırlar yerine porsiyonu abartmamak şartıyla sağlıklı yağ kaynağı olan kuruyemişlerden,
ceviz, fındık, fıstık, kaju tükettim. Bir de akşam yemeğinden sonra hiç bir şey yememeye özen gösterdim. Çünkü yemekten sonra genellikle tatlı birşeyler tüketme alışkanlığım vardı. Onu tamamen kaldırdım bu dönemde…

Bu detokstan neler öğrendim?

Şekersiz geçirdiğim iki hafta benim için güzel bir deneyim oldu.
Bu şeker detoksu sayesinde düzeltmem gereken yeme alışkanlıklarımı ve bunları düzeltmemin çok da zor olmadığını öğrenmiş oldum. Artık yediğim,içtiğim yiyeceklerin içeriklerine daha dikkatli bakıp, ona göre tüketiyorum. Çünkü bu dönemde aslında sağlıklı olduğunu düşündüğüm bazı yiyeceklerin, ne kadar fazla şeker içerebileceğini çok iyi gördüm ve öğrendim..

Bu dönemde ne kadar kalori aldığımla da çok ilgilenmedim doğrusu. Fakat yine de iki haftalık dönemde iki kilo verdim ve bel bölgemde bayağı incelme oldu. Yediğim çiğ sebzelerden aldığım liflerden olsa gerek ilk bir kaç günden sonra hiç acıktığımı hissetmedim, hatta genellikle öğleden sonra gelen şekerli bir şeyler yeme isteği hemen hemen hiç olmadı.

Bu dönemde kendimde fark ettiğim en büyük değişiklik ise sürekli şikayet ettiğim bir durum olan şişkinlik ve ödemin tamamen gitmesi oldu. Hatta arada bir-iki kere yaptığım ufak bisküvi atıştırmalarından kısa bir süre sonra enerjimin düştüğünü, karnımda şişkinlik oluştuğunu ve kendimi iyi hissetmediğimi fark ettim.

Şekersiz beslenme detoksundan sonra nasıl besleniyorum ?

Şunu kesinlikle söyleyebilirim ki detoks bitti diye oturup bir kutu baklava yemedim, yemeyeceğim de ancak hayatımdan şekeri tamamen çıkartmayı da düşünmüyorum. Doğrusunu söylemek gerekirse, canım artık çok da şekerli yiyecekler de çekmiyor zaten…Bundan sonrası için planım, her zaman olduğu gibi sağlıklı beslenme düzenime devam edip, akşam üstü gelen (eğer gelirse..) şeker krizlerinde yoğurt, meyve veya kuruyemiş gibi sağlıklı atıştırmalıklar tüketmek. Arada bir özel günlerde ve kutlamalarda, bir parça tatlı da tüketeceğim. Ama sadece arada bir 🙂

Bir de şekerden aldığım endorfin’i (mutluluk hormonunu), bundan sonra
spordan (Callanetics’ten) almayı hedefliyorum. 12/05/2019 pazartesi gününden beridir Callenatics’e başladım zaten (Callanetics ile ilgili yazıma buradan ulaşabilirsiniz) ve inanılmaz keyifli gidiyor.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *