Beslenme,  Yaşam

Muffin Tepsisinde Atıştırmalıklar

Çocuklara Ara Öğün Zamanını Daha Eğlenceli ve Besleyici Hale Getirmenin Kolay Yolu!

Birkaç ay önce, Instagram’da bir blog yazarının çocukları için öğleden sonra atıştırmalıklarını daha çeşitli, besleyici ve eğlenceli hale getirmek için kullandığı fikri görmüştüm. Çocuklara atıştırmalıkları bir muffin tepsisinde servis ediyordu. Basit ama bir o kadar da eğlenceli bir fikir bence !

Ben de bu fikri, okul dönüşü kurt gibi aç gelip, hemen abur cuburlara saldırmaya çalışan çocuklarımın daha besleyici yiyecekler tüketmesini sağlamak için denemeye karar verdim. Bir kaç haftadır,
fırsat buldukça öğleden sonra ve hafta sonu atıştırmalıklarını muffin kalıbında hazırlıyorum (hazırlıyoruz) ve çocukların bu fikre bayıldığını
kesinlikle söyleyebilirim.

MUFFİN TEPSİSİNDE ATIŞTIRMALIK HAZIRLAMAYI NEDEN SEVİYORUM:

 • Çeşitli seçenekler sunabiliyorum.
 • Porsiyon miktarını istediğim şekilde ayarlayabiliyorum.
 • Çocuklar, atıştırmalık tepsisini benimle birlikte hazırlamaya bayılıyorlar ve çeşitlilik yaratmak için fikirler buluyorlar.
 • Çocuklar, normalde yemek istemedikleri sağlıklı yiyecekleri bu şekilde servis edilince yiyorlar.
 • Temizliği çok kolay 🙂

Çocuklar ile birlikte hazırladığımız muffin tepsisini, sizler için de örnek olması açısından paylaşıyorum:

MUFFİN KUTUCUKLARINI DOLDURMANIZA YARDIMCI OLACAK İPUÇLARI:

 1. Çeşitli seçenekler sunun. Küçük kesilmiş meyve ve sebzeleri, kuruyemiş ve kuru meyveleri, kraker veya mini kekleri, dip sos olarak yoğurt, humus ve fıstık ezmesini deneyin, fakat aynı zamanda bazı şekerleme, mini kurabiye veya şekerler de koyun. Çeşitlilik, çocukların sağlıklı şeyleri yemelerine yardımcı olur!
 2. Bir kaç kutuyu aynı yiyeceklerle doldurabilirsin. Mesela, ne zaman çilek servis edersem (çileğe bayılıyorlar :)), yarıya bölüp, üç noktayı doldururum. Patlamış mısır için de aynı, çünkü kaplar o kadar fazla tutmuyor. 12 alanın hepsinin farklı yiyeceklerle doldurulması gerektiğini düşünmeyin!
 3. Her şey bitene kadar hiçbir kutuyu tekrar doldurmayın… Çocuklar elbette ilk önce şekerleme ya da meyve atıştırmalıklarını tercih ediyorlar ve bitince tekrar doldurmamı istiyorlar. Ancak onlara her şey bittikten sonra o bölümü tekrar dolduracağımı söylüyorum. Çoğu zaman, diğer her şeyi bitirene kadar fazlası ile doydukları için tekrardan şeker veya abur cubur ile doldurmamı istemiyorlar 🙂

MUFFİN KUTULARINI NELER KOYABİLİRSİNİZ:

 • Küçük kesilmiş meyve ve sebzeler: Çilek, dut, elma, muz, şeftali dilimleri, mandalin, üzüm, havuç, salatalık…
 • Krakerler ve patlamış mısır: Çubuk kraker, balık kraker, patlamış mısır, peksemet, baharatlı çubuklar…
 • Dip soslar: yoğurt, fıstık ezmesi, humus,…
 • Şekerleme ve abur cuburlar: jelibon, M&M, coco pops, cheerios, çocuğunuzun sevdiği yemişten küçük porsiyonlar…
 • Peynir ve hellim dilimleri
 • Kuruyemiş ve kuru meyveler: fıstık, fındık, antep fıstığı, kaju, leblebi, kuru kayısı, kuru üzüm….

MUFFİN KALIBINDA ATIŞTIRMALIKLARI NE ZAMAN HAZIRLIYORUM:

Çocuklar okuldan eve geldikten hemen sonra, ayakkabılarını, sırt çantalarını ve ceketlerini bir kenara koyarken (saat 16:30-17:00 gibi), ben hemen mutfağa koşup muffin tepsisini hızlıca hazırlamaya başlıyorum, onlar da gelip bitirmeme yardım ediyorlar. Sonra hep birlikte masanın etrafında toplanıp, sohbet ederek yiyoruz. Eğer okul sonrası yetişmemiz gereken aktivite varsa bile (örneğin haftanın iki günü saat 17:30’da havuza gidiyorlar) tepsiyi yanımıza arabaya alıyoruz ve yolda yiyorlar. Böylelikle aktivite öncesi enerji depolayıp, akşam yemeğine kadar aç kalmıyorlar.

Hafta sonları hepimizin evde olmamızı da fırsat bilerek, atıştırmalık tepsisini birlikte hazırlayıp, ailece arka bahçemizde çimlerin üzerinde yiyoruz.

İlk başlarda çocuğunuz favori yiyeceklerini öncelikle tüketecektir. Ama hemen yılmayın! İnanın ki bu muffin tepsisi ile ona yeni şeyleri denemesi için fırsat sunmuş olacaksınız. Mesela benim ufak kızım, şeker ve abur cubura bayılır. Ancak bu muffin tepsisini hazırlamaya başladığımdan beri daha önce yemeyi reddettiği salatalığa bayılır oldu 🙂 Diğer kızım da artık kuru kayısı ve üzümü seviyor 🙂 Oğlum ise humusu sevmezdi, şimdi havucu humusa batırıp yemeye bayılıyor 🙂

Eğer daha önce denemediyseniz hemen bu atıştırmalık tepsisini hazırlayın bence! İnanıyorum ki çocuklarınız bu fikri sevecek!!!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *