Beslenme

Orta Sehpa Dekorasyonu Nasıl Olmalı?

Güzel dekore edilmiş orta sehpalarına bayılıyorum 🙂 Çünkü oturma odasının genellikle tam merkezinde yer aldığından, fazlasıyla göz önünde olan ve dikkat çeken bir mobilyadır bence!!! Güzel dekore edilmiş bir orta sehpası, oturma odanızın dekorasyonunda maksimum etki yaratır. Bu sebeple şık bir orta sehpa dekorasyonu oluşturmak için kullanabileceğiniz ipuçları ve püf noktalarını ayrıca ilham alabileceğiniz Pinterest’ten seçtiğim fotoğrafları da sizlerle paylaşmak istiyorum 🙂

Bu arada orta sehpanızın bir şeyler içerken kullanmak ya da dinlenmeniz için ihtiyacınız olan eşyalara (tv kumandası veya kitap gibi..) kolaylıkla ulaşabilmek için olduğunu unutmayın! Masanın etrafında boş bir alan gereklidir!!! Ancak çok boş bir sehpa da odanızda boşluk hissi yaratır. Kısacası her şeyde olduğu gibi dekorasyonda da denge önemli!!!

Orta sehpanızı dekore etmeye başlamadan önce, sehpanızın şekline (yuvarlak, dikdörtgen veya kare) göre, dekore edeceğiniz ne kadar yüzey alanına sahip olduğunuzu belirlemeniz gerekir. Eğer dikdörtgen bir orta sehpanız varsa iki veya üç farklı aksesuar grubu oluşturmak gereklidir. Eğer sehpanız yuvarlak ise, aynı anda hem kitap grubuna hem de tepsiye ihtiyaç yoktur, sadece birini seçip kullanmanız yeterlidir.

  1. Orta sehpanızı düzenlemeye öncelikle sevdiğiniz, hep elinizin altında olmasını istediğiniz kitaplar veya dekoratif tepsi gibi büyük eşyaları yerleştirmekle başlayın. Böylelikle küçük objeleri kitapların üzerine veya tepsinin içine yerleştirerek tek düzelikten kurtulup, farklı yükseklik ve derinlik seviyeleri oluşturabilirsiniz. Ayrıca küçük objeler, tepsinin içinde ya da kitapların üzerinde her zaman düzenli ve stil sahibi görüneceklerdir.
  2. Daha sonra sehpanıza canlılık ve doğallık sağlamak için bitki ekleyin! Küçük saksı içinde yeşil yapraklı bitki ya da kaktüs kullanabilirsiniz. Daha romantik bir tablo için bahar çiçeklerini şeffaf vazoya yerleştirmek de harika fikir bence… Sık değişim yapamıyorsanız bir ipucu; su dolu vazo içinde devetabanı gibi büyük yapraklı dallar yaklaşık bir ay diri kalıyor. Ayrıca canlı çiçekler yerine kuru dal, bambu, buğday başakları da harika durur…
  3. Küçük objelerle sehpanıza derinlik ve denge katın! Küçük objeleri eklerken her zaman üç kuralını uygulamaya dikkat edin! Tek sayılarla düzenlenmiş obje gruplarının çift numaralı gruplardan daha akılda kalıcı ve görsel olarak çekici olduğuna inanıyorum. Kitapların üzerine veya dekoratif bir tepsinin içine küçük objeleri 3’lü gruplar halinde koyun. Küçük obje olarak minik biblolar, mumlar, bardak altlıkları, veya küçük kutuları kullanabilirsiniz.
  4. Gruplamaları yaptıktan sonra şimdi değiştirme zamanı! Mükemmel olana kadar objelerinizin yerini değişin.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *