Yaşam

3-4 Yaş Arasındaki Çocukların Ev İçinde Alabilecekleri Sorumluluklar

Çocuklarıma küçük yaşlardan itibaren yaşam becerilerini öğretmeye çalışıyorum ve evimizdeki günlük işlere yardım etmek de bunu öğretmenin en iyi yolu bence. Benim fikrime göre, 3 ila 4 yaşlarından itibaren ev işlerine katkıda bulunabilirler.

ÇOCUKLARA EV İŞLERİ İLE İLGİLİ SORUMLULUKLAR VERİLMELİ MİDİR? KAÇ YAŞINDAN İTİBAREN VERİLMEYE BAŞLANMALIDIR?

Çocukların ev işlerine ve aileye erken yaşta katkıda bulunduğunu hissetmelerine yardımcı olmanın çok önemli olduğuna inanıyorum.
Çocuğunuza evde vereceğiniz sorumluluklar onu geleceğe hazırladığı gibi kendine güveninin ve sorumluluk bilincinin gelişmesinde önemli bir adımdır.

Her çocuğun gelişim hızı farklıdır, bu nedenle çocuğunuz hangi yaşta hazır olduğuna inanıyorsanız, sorumluluk vermeye o zaman başlayın. Ama bence 3 yaş, onlara ev işleri ile ilgili sorumluluk vermeye başlamak için mükemmel bir yaş!

3 YAŞ ÇOCUĞU GERÇEKTEN EV İÇİNDEKİ SORUMLULUKLARI YAPABİLİR Mİ?

Melin üç buçuk yaşında, bu yüzden de büyük çocuklar kadar ev işleri yapabilecek durumda değil, ama yine de birçok şey yapabiliyor! Bu küçüklerin becerilerini küçümsememek lazım!

Aşağıda, 3-4 yaş arası bir çocuğun evinize katkıda bulunmak için kolayca yapabileceği işleri ve Melin’in evimizde yapması gereken şeylerin listesini görebilirsiniz. İnanın ki sanılanın aksine, birçok konuda yardımcı olabilirler!

3-4 Yaş Çocuğunun Ev İçinde Alabileceği Sorumluluklar

 • Bulaşık makinesinden çatal-kaşıkları boşaltma
 • Sofranın kurulmasına yardım etmek – çatal-kaşıkları sofraya yerleştirmek gibi…
 • Temiz çorapları eşleştirmek (katlamak için erken tabi…)
 • Toz almaya yardım etme
 • Kirli kıyafetlerini kirli sepetine atma
 • Çamaşır makinesindeki çamaşırları sepete boşaltma
 • Çiçekleri sulama
 • Yere döktüğü sıvıları (su vb.) silme
 • Kendi yatağını düzeltme
 • Oyuncaklarını toplama
 • Evcil hayvanlara mama verme
 • Yemekten sonra kendi tabağını ve bardağını tekneye kaldırma
 • Kitaplarını rafa dizme

MELİN NE SIKLIKTA EV İŞLERİNDE YARDIMCI OLUYOR?

Melin’in her gün evimizdeki temizlik işlerine katkıda bulunmasını sağlıyoruz. Unutmayın tutarlılık çok önemlidir!. Eğer arada sırada, aklınıza geldiğinde sorumluluk vermeye çalışırsanız, muhtemelen itirazlarla karşılaşırsınız. Bu sebeple, yardım etme alışkanlığı edinmesi için onlara
her gün küçük işler vermeyi unutmayın!!!

SORUMLUKLARINI YAPARKEN ONA YARDIMCI OLMALI MIYIM? YOKSA KENDİ BAŞINA YAPMASINA İZİN VERMELİ MİYİM?

Evet, kesinlikle yardımcı olmalısınız. Ben, 8 yaşındaki çocuğuma bile zorlandığı ev işlerinde yardım ediyorum. Ona yardım ediyorum, teşvik ediyorum ve işleri nasıl daha kolay yapıp, tamamlayacağını gösteriyorum.

Ancak Melin, bazı işleri artık yardıma ihtiyaç duymayacak kadar uzun süredir (çatal-bıçakları bulaşık makinesinden boşaltmak gibi) yapıyor mesela. Ben de ondaki bu bağımsızlığı görmeyi seviyorum, bu yüzden geri adım atıyorum ve işleri kendi başına yapabildiği kadar yapmasına izin veriyorum.

ÇOCUĞUNUZA SORUMLULUKLARINI NASIL YAPACAĞINI ÖĞRETMEYİ UNUTMAYIN!

Çocuklar doğuştan ev işlerini nasıl doğru şekilde yapacaklarını bilmiyorlar tabi ki… Aklımızı okuyamıyorlar ve nasıl yapılmasını istediğimizi bilmiyorlar. Bu yüzden, onlara yeni sorumluluk vereceğim zaman öncelikle nasıl yapacağını öğretmek için onlara mini bir “eğitim” düzenliyorum. Onlara verdiğim işi nasıl yapılacağını göstermek için sadece bir iki dakika süren bir uygulamalı eğitim veriyorum ve hemen yapmalarını sağlıyorum. Zaten onlarda başardıklarını göstermek için hemen kendileri yapmak istiyorlar!

Ayrıca sizlere bir ipucu daha vereyim. Büyük çocuklarınız büyüdükçe, daha küçük çocukları eğitmelerini sağlayın. Bu, onların kendilerini çok önemli hissetmelerini sağlıyor!!!

YAPTIKLARI İŞ İSTEDİĞİM KADAR İYİ OLMADIYSA YENİDEN YAPMALI MIYIM?

Bazen evet. Ama onun önünde değil. Eğer verdiğim işi yapmışsa, ama sonucundan çok da memnun değilsem, ona bunu belli etmeden yine de elinden geleni yaptığı için onu övüyorum ve teşvik etmek için teşekkür ediyorum. Unutmayın ki, onlar hala çok küçükler ve ellerinden geleni yapıyorlar.

Eğer yaptığı işi gerçekten hiç beğenmediyseniz, o bitirdikten sonra, görmeden düzeltebilirsiniz, ancak işi bitirdiklerinde övmek yapabileceğiniz en iyi şey bence!!!

İnanın ki, ellerinden geleni yapıp işlerini bitirdikten sonra önlerinde eleştirir veya düzeltirseniz, çabucak morali bozacaktır

ÖVGÜ, ÖVGÜ, ÖVGÜ.
Yukarıda söyledim ama tekrar söylemek zorundayım. Ona bu yaşta yeterince TAKTİR veremezsin. İşleri yapmaya başlamadan önce, ona yardım edeceği için minnettar olduğunuzu söyleyerek onu övün. Çok çalıştığını ve çok dikkatli olduğunu söyleyerek onu övün. Ona övgüde bulunun ve evinizde çok iyi bir yardımcınız olduğu için minnettar olduğunuzu söyleyin. Övgü, övgü ve biraz daha övgü.

Unutmayın, verilen bir işin sorumluluğunu almanın ve onu tamamlanın değeri, bir çocuğun gelişimi için paha biçilmezdir! Eğer sizin de aklınızda 3-4 yaş çocuğunun yapabileceği başka ev işleri varsa, lütfen yorum bırakınız!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *