Yaşam

Sonbahara Hazırlık

Herkes, yılbaşının yeni bir yılın ve yeni umutların başlangıcı olduğunu düşünür genelde…Bense çok uzun yıllardır sonbahar aylarında hissediyorum o heyecanı kendimde… Üniversiteye başlamam, eşimle tanışmam, ilk işim, çocuklarımın ilk okula başlamaları gibi hayatımda büyük öneme sahip olayların hepsinin eylül ayında olduğunu düşününce, normal sanırım böyle hissetmem..

Diğer taraftansa, sonbaharın adım adım yaklaştığı bu günlerde, yaza veda etmenin hüznü var içimde… Bir ada insanı olarak yazın o güneşli, sakin ve tembel günlerinin yerini serin, kısa ve koşuşturma dolu günlere bırakacağını hissettikçe yazın hiç bitmemesi için daha fazla dua ederken buluyorum kendimi bu aralar… Ancak fayda etmeyeceğinin de bir o kadar farkında olarak, önümüzdeki soğuk günleri daha kolay atlatabilmek için kendimi ve evimi mümkün olduğu kadar sonbahar ve kışa hazırlamaya çalışıyorum.

Geçtiğimiz yıllarda, sonbaharın sessiz ve hızlı bir şekilde kapıma dayandığında kendimi ne kadar da hazırlıksız hissettiğimi anımsıyorum hala…Sanki bir hız trenindeymişim ve hiç yavaşlayamayacağım gibi gelmişti bana. Bu sebeple, önümüzdeki altı ayı en iyi şekilde yaşayabilmek için hem zihnimde hem de evimizde sıfırlama düğmesine bilerek basmam gerektiğini düşünüyorum… Böylelikle, öncelikle aklımdaki sağlıksız ve gereksiz düşünceleri, sonra da evimizi gereksiz kargaşadan kurtarabilir; hem aklımda hem de evimizde yeni ve daha değerli şeylere yer açabilirim…

Sonbahar detoksuna başlamadan önce aklımdaki şeylerin fiziksel bir listesini yapmayı seviyorum. Böylelikle, yapmak istediklerimi net bir şekilde belirleyip, ilerleyeceğim yolu daha kolay planlayabiliyorum. Bu sene de kendime bir sayfalık kontrol listesi hazırladım. (Eğer siz de kullanmak isterseniz, indirmek için buraya tıklayınız.) Listeyi hazırlarken; temizlemek istediklerime, yeniden düzenleyeceklerime, eklemek istediklerime ve zihinsel olarak değiştirmek istediğim yönlere de yer verdim.

Sonbahar yaklaşırken, hadi hep birlikte önümüzdeki kısalan, soğuk ve yağmurlu günlere hazırlanalım; evimizdeki ve ruhumuzdaki bütün fazlalıkların sonbaharda rüzgarının önünde savrulan yapraklar gibi uçup gitmesini sağlayalım…

Sonbahar için kontrol listesini buradan indirebilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *