Bu sütlü ekmecikleri yapmak için sadece 6 malzemeye ihtiyacınız var. Bu yumuşacık ve tereyağlı ekmecikleri herhangi bir yemeğin yanında yiyebilir veya kahvaltıda ev ahalisinin gönlünü çalmak için kullanabilirsiniz. Eğer siz de benim gibi evde ekmek yapmaya yeni başladıysanız, bu yazı adım adım fotoğrafları ile sizlere rehber olacaktır…

Evde kalmak zorunda olduğumuz bu günlerde, uzun zamandır denemek istediğim, fakat zaman sıkıntısından dolayı fırsat bulamadığım tarifleri bol bol deneme imkanı buldum. Ve güzel olduğuna inandıklarımı (eşimin ve çocukların onayını aldıktan sonra) da sizlerle buradan paylaşıyorum.

Çoğu insan gibi ben de evde pişen taze ekmek kokusuna bayılırım. Bu sebeple, bu aralar farklı farklı ekmek tarifleri deniyorum. Bu yazıdaki ekmek tarifi evdeki herkesin favorisi oldu.

Çünkü bu sütlü ekmecikler:

 • Yumuşacık ve lezizler,
 • Fırından çıktığı anda yemeye hazırlar,
 • Sadece 6 malzemeyle hazırlanıyorlar,
 • Görünüşleriyle insanı cezbediyorlar,
 • Yapılışları çok kolay,
 • Önceden hazırlanıp, sonradan pişirilebilirler

Yumuşacık ve gevrek ekmek için hamura yağ eklemelisiniz:

Eğer ekmeğinizin yumuşacık ve gevrek olmasını istiyorsanız, içerisine yağ ve süt eklemelisiniz. Bu ekmecikler için 6 malzemeye ihtiyacınız var.

 1. Süt: Sıvı mayayı aktif hale getirir. Eğer yumuşacık ekmekler yapmak istiyorsanız, normal yağlı süt kullanmalısınız. Yağsız süt de kullanılabilir ancak normal yağlı sütün ile yapılan hamurun dokusu çok daha güzel olur.
 2. Maya: İster kuru maya, isterseniz de instant maya kullanabilirsiniz. Eğer kuru maya kullanacaksanız, mayalanma süresi biraz daha fazla olur. Bu sebeple ben instant maya kullanmayı tercih ediyorum.
 3. Şeker: Şeker mayayı besler, aktivitesini artırır ve hamuru daha yumuşak yapar.
 4. Tereyağ veya Margarin: Tereyağ veya Margarin hamura aroma katıp, daha yumuşak ve gevrek ekmekler yapabilmenize katkı sağlar. Ancak fazla yağın glüten yapısını zayıflatacağı ve daha hassas hale getireceği unutulmamalıdır. Yağın gluten yapısı üzerinde yapacağı zayıflatmanın en aza indirgemek için yağ ilavesinin yoğurmanın sonlarına doğru yapılmasıdır.  Yağı ister erimiş, ister oda sıcaklığında kullanabilirsiniz. Ancak oda sıcaklığındaki tereyağın hamuru yoğurmada daha kolaylık sağladığını deneyimledim.
 5. Tuz: Tuz olmadan lezzetli ekmekler yapamazsınız !
 6. Un: İstediğiniz unu kullanabilirsiniz ama beyaz unun lezzetinin çok daha güzel olduğu kesinat…

Hamurunuz toparlanıp, yuvarlak bir top haline getirdiğinizde, hamuru tezgaha alınız ve elinizle bastırıp düzeltiniz. Üzerine yağ sürüp, yumuşak bir hamur haline gelene kadar 5 dakika kadar tekrardan yoğurunuz. Hamuru yoğurduktan sonra, mayalanıp kabarması için ılık bir yerde yaklaşık 1 saat kadar bekletiniz. Aşağıdaki resimlerden de görebileceğiniz gibi, yaklaşık 1 saatlik mayalanma süresinden sonra, hamur iki katına çıkıp, puf puf bir görünüme sahip olmalıdır.

Daha sonra hamurunuzun havasını alarak, 15 eşit parçaya bölünüz. Yağlı kağıt serdiğiniz bir tepsi veya borcamın içerisine yuvarlak şekil verdiğiniz hamurlarınızı yerleştiriniz.Daha sonra, 1 saat kadar daha mayalanıp, iki katına çıkabilmesi için ılık bir yerde bekletiniz. Hamurlar mayalandıktan sonra ne kadar puf puf görünüyorlar:

Ekmecikler nasıl şekillendirmeli ?

Bu hamur ile istediğiniz şekilde ekmekler yapabilirsiniz. Ben daha önce aynı hamur tarifiyle sandviç ekmekleri de yapmıştım mesela. Ancak bu tarifte, yemeklerin yanında porsiyonluk şekilde yenmesi daha kolay olduğundan yuvarlak şekilde yapmaya karar verdim. Hamuru 12-15 eşit parçaya bölün. Bir parçayı elinize alın ve hamurun üst kısmını gererken, kalan hamur parçalarını alt kısma doğru birleştirin. Ben bu işlemi ellerimde daha kolay yapıyorum ancak siz isterseniz tezgahta da yapabilirsiniz. Güzel şekilli ekmecikler elde etmek için dikkat etmeniz gereken nokta, yuvarladığınız hamur toplarının üstünün mümkün olduğu kadar pürüzsüz olmasıdır…

Ekmecikleri önceden hazırlayıp, dilediğiniz zaman pişirebilirsiniz:

Ekmek yapmak için yaklaşık 3 saat mayalanma süresi gerekir ki, bu herkesin her zaman 3 saat ayıramayacağı bir süre! Bu sebeple dilerseniz ekmek hamurunu önceden hazırlayıp, daha sonra pişirebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken, hazırladığınız hamurun ilk mayalanmasını yapmasını yaptıktan sonra, hamuru şekillendirip tepsiye dizmek..Daha sonra hazırladığınız hamur tepsisinin üzerini streç film ile sıkıca kapatın ve yaklaşık 16 saate kadar soğutun. Ertesi gün, pişirmeden yaklaşık 1-2 saat önce buzdolabından çıkarın ve tezgahın üzerinde ılınmasına izin verin. Daha sonra fırına atıp, güzelce pişirin.

Sütlü ekmeciklerin tarifine gelirsek,

Malzemeler:

350 gr un ( 2 2/3 bardak)
3 çorba kaşığı şeker
1 paket instant maya
2/3 çay kaşığı tuz
200 gr süt (3/4 bardak + 2 çorba kaşığı)
30 gr tereyağ (3 çorba kaşığı)

Yapılışı:

 1. Kuru malzemeleri yani un, şeker ve tuzu bir kaba koyunuz ve iyice kaşık yardımıyla karıştırınız.
 2. Ilık sütün içerisine mayayı ekleyip, kuru malzemelerin olduğu kaba ekleyip, kaşık yardımıyla karıştırınız.
 3. Daha sonra, hamuru masaya alıp, yaklaşık 10 dakika kadar yoğurunuz.
 4. Hamurunuz toparlanıp, yuvarlak bir top haline getirdiğinizde elinizle bastırıp düzeltiniz. Üzerine yağ sürüp, yumuşak bir hamur haline gelene kadar 5 dakika kadar tekrardan yoğurunuz.
 5. Yuvarlak şekline getirip, ılık bir yerde mayalanıp yaklaşık iki katına çıkana kadar bekletiniz (1 saat kadar).
 6. Mayalanan hamuru 12 veya 15 parçaya bölünüz ve top şeklinde yuvarlayınız.
 7. Dikdörtgen veya kare bir tepside 20 dakika kadar mayalanması için bekletiniz. Hamurların üstünün kurumasını engellemek için üzerini mutfak havlusuyla örtünüz.
 8. Fırına vermeden önce çay süzgeciyle üzerine biraz un veya mısır nişastası serpiniz.
 9. Fırını 180℃ kadar ısıtıp, daha sonra 150℃ düşürüp, ekmeklerinizi yaklaşık 17 dakika kadar pişiriniz.

Bunları da sevebilirsiniz...

Leave a Reply

Your email address will not be published.

%d bloggers like this: