Uzun bir aradan sonra herkese merhaba !!!

Mutfak yenileme projesine başladığımız bu günlerde, tadilat ve inşaat sürecinin günlüğünü tutmanın hem benim hem de mutfak tadilatı yapmayı düşünen okuyucular için faydalı olacağını düşündüm. Bu genişletme ve yenileme projesindeki asıl amacımız sadece mutfağı yenilemek değil arka bahçemizin tadını çıkarabileceğimiz bir yaşam alanı oluşturmaktı aslında. Her ne kadar 30 m2 alana sahip bir mutfağımız olsa da içerisine koltuk koyduğumuz zaman alan yetersiz kalıyordu. Ayrıca mutfağın hemen bitişiğinde yer alan balkonun tavanı olmadığından yaz günlerinde çok sıcak, kış günlerinde ise yağmurdan dolayı işlevsiz durumdaydı. Biz de arka balkonu içeriye katarak hem daha fonksiyonel hem de daha yaşanılası bir aile alanı yaratmaya karar verdik.

Ancak bu karar aşamasından hemen sonra, korona sürecinin başlamasıyla mecburen inşaat sürecini bekletmek zorunda kaldık. Hatta bu projeyi bu dönemde başlatıp başlatmama arasında çok gelgitler yaşadık. Ancak en sonunda, başlatmanın bizim için doğru olacağına karar verip, normalde nisanda başlayacak süreci 4 ay gecikmeli olarak ağustos ayında başladık. Bu yazıyı yazarken geriye dönüp baktığımda, bu 4 aylık sürenin, ne istediğimizi tam olarak belirlemek açısından faydalı olduğunu fark ettim aslında!

Mutfağı tasarlarken, öncelikleri listeleyip, ardından oradan çalışmanın gerçekten önemli olduğunu düşünüyorum. Örneğin benim için kaliteli ve dayanıklı bir mutfak tezgahına sahip olmak çok önemliydi. Ayrıca kullanılacak ürünlerde seçimlerimizi yaparken, moda olan yerine uzun süre boyunca severek kullanabileceğimiz şekilde olmasını da göz önünde bulundurduk.

Her ne kadar modern mutfakları sevsem de parlak kapaklar hiç bana göre değil. Aşırı modern yerine sade, belki biraz klasik ve kullanışlı bir mutfağım olmasını istiyorum. Bir de şu anki mutfağım koyu renk olduğundan,mutfak dolaplarının açık renk olmasını istiyordum. Ancak 3D çizimlerde hem arka dolapları hem de adayı açık renk yaptığımda, görüntünün fazla monoton olduğunu fark ettik. Farklı ve biraz daha canlı hissettiren bir şeye ihtiyacımız vardı. Bu sebeple, arka dolapları kirli beyaz gibi bir renk, ada için ise içinde çok az lacivert olan antrasit rengine karar verdik. Ayrıca adada daha geleneksel çizgiler kullanıp, geri kalan kapakların daha sade/modern olmasını planlıyoruz.

Yukarıda anlattıklarımın biraz daha zihinde canlanabilmesi için aşağıdaki ilham panosunu oluşturdum.

Proje detaylarını adım adım buradan paylaşmaya devam edeceğim…

Sevgiler, Dilek 🤍

Bunları da sevebilirsiniz...

Leave a Reply

Your email address will not be published.

%d bloggers like this: