BAKIM,  Beslenme

Temiz beslenme: Muzlu Cevizli Kurumeyveli Yulaf Barı

enelde sağlıklı beslenmeye önem veren bir kişi olarak son bir senedir çok da sağlıklı beslenemediğimi itiraf etmem lazım. Özellikle 3. çocuğumu doğurduktan sonra artan yoğunlukla birlikte yediğime içtiğime dikkat etmez oldum. Biraz da emziriyor olmanın verdiği rehavetle resmen umursamaz şekilde ne bulursam yemeğe başladım.

Yeni yıl ile birlikte 2017 yılı için verdiğim kararların başında bu beslenme işini kökünden çözmek var. Bunun için inernette yaptığım araştırmalarda temiz beslenme diğer bilinen ismiyle ‘Clean Eating’ fikrini bayağı bir benimsedim. Pinterest’de gördüğüm tarifler aslında temiz yemek yemenin de lezzetli olabileceği fikrini aklıma soktu diyebilirim. Son bir haftadır yaptığım denemelerden gördüğüm kadarıyla evet temiz beslenince de insanın hem gözu hem de karnı doyuyormuş 🙂 Genellikle ana öğünlerde sağlıklı beslenirim aslında. Ancak iş ara öğüne geldi mi açlığa olan tahammülsüzlüğümden olsa gerek ne bulursam yiyorum 🙁 Özellikle de yemeklerden sonra tatlı buldum mu hiç afffetmem 🙂 Tatlı ve karbonhidratlı yiyeceklere zaafım var diyebilirim. İş böyle olunca clean eating tarzını öncelikle ara öğünlerde denemeye karar verdim.Demet Kutluay’ın tam zamanı isimli tv programında görüp beğendiğim, kendime göre yeniden düzenlediğim Cevizli yulaflı kuru meyveli yaptım.Tadı tek kelimeyle harika, tavsiye ederim deneyin…Tarifi de şu şekilde:

Malzemeler:

  • 2 olgunlaşmış Muz
  • 2 kap yulaf
  • 3 çorba kaşığı fıstık ezmesi
  • çeşitli kuru meyve ve kuruyemiş (ben 4 ceviz, 2 çorba kaşığı kuru üzüm, 3 çorba kaşığı badem ve 2 adet de kuru incir kullandım)
  • 1 çorba kaşığı chia tohumu
  • 1,5 çorba kaşığı bal (olmasa da olur bence)

Yapılışı:

2 adet iyice olgunlaşmış muzu kabın içerisinde çatal yardımıyla iyice ezin ve içerisine sırasıyla yulaf, küçük kesilmiş meyve ve kuru yemişleri, fıstık ezmesi ve chia tohumlarını ekleyip iyice karıştırın. Tercihen 20×20 cm’lik cam bir pişirme kabına yağlı kağıdı yerleştirin ve karışımı yayın. 160 dereceye ayarlanmış fırında 20-25 dak. pişirin.Üzeri hafifçe kızarıp renk değiştirmeli. İyice soğuduktan sonra tercihinize göre kare veya dik dörtgen parçalara bölünüz.

Afiyetler !!!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

%d bloggers like this: