Beslenme,  Yaşam

Harika krep tarifi

Hafta sonu sabahları bizim için uzun uzun kahvaltı hazırlıkların yapıldığı, evdeki her türlü kahvaltı malzemesinin sofrada olduğu, kahkahaların didişmelerin havada uçuştuğu kahvaltılar demek. Hafta içi acelece hazırlayıp neredeyse ayaküstü bazen de arabada veya iş yerinde yediğimiz kahvaltılardan sonra hafta sonları hiç üşenmeden bütün aileyi masaya toplayıp ailece güzel vakit geçirmek için en uygun zaman bence. Çocukların en sevdiği kahvaltı tabi ki krep hem de çikolatalı. Eşim ise peynirli soğanlı olana bayılır. Ben hiç ayırt etmem iki çeşidi de hatta ballı reçelli hellimli olana da bayılırım. Ama ilk zamanlar mükemmel krep tarifini buluncaya kadar çok deneme yaptım. Ama daha sonra deneye yanıla bulduğum en iyi tarifi hemen yemek defterime not edip her seferinde aynı mükemmellikte krepler yapmayı başardım. Krep seviyorsanız bu güzel tarifi deneyin derim…Hatta yapıp beğenirseniz yorumlarınız yazın lütfen..


İçindekiler:

 • 3 yumurta
 • 1⅓ bardak süt
 • 1 bardak un
 • ¼ kaşık tuz
 • 3 kaşık erimiş margarin
 • 1 paket vanilya(eğer iç malzeme şekerli olacaksa…)
 • 1 kaşık toz şeker (eğer iç malzeme şekerli olacaksa…)
 • Üzerine pudra şekeri (eğer iç malzeme şekerli olacaksa…)

Yapılışı:

 1. Büyük bir kabın içerisinde yumurta, süt, un, tuz ve eritip soğuttuğunuz margarini (ben mikrodalganın eritme ayarında 15 sn eritiyorum, siz isterseniz ocakta cezve veya küçük bir tencerede de eritebilirsiniz) koyunuz. Eğer krebinizin içine koyacağınız malzemeler tatlı olacaksa şeker ve vanilyayı da ekleyiniz. Eğer tuzlu malzeme de koyacaksanız şeker ve vanilya eklemeyin :).
 2. İçinde hiç topaklanmış parça kalmayacak şekilde tel çırpıcıyla iyice çırpınız. Size tavsiyem tel çırpıcınızı içerinde bırakın ve her krepten önce tekrar çırpınız.
 3. Tavanıza çok az margarin ekleyip iyice ısıtınız. (20 cm genişliğinde bir tava krep için çok uygun bir boyut bence)
 4. Yaklaşık yarım bardak miktarında veya küçük bir kepçe büyüklüğündeki karışımdan tavanıza ekleyin ve tavanızı iyice sallayarak karışımın tavanın bütün taban kısmına yayılmasına yardımcı olun.
 5. Kreplerinizin kenarları hafif kahverengi olmaya başlayınca (genelde 30 sn ile 60 sn arası sürede) krebinizi ters çevirip arkasını da pişiriniz.
 6. Tabağınıza altığınız krebinizin üzerini istediğiniz malzeme ile süsleyip rulo olarak sarınız.

Afiyetler…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

%d bloggers like this: