Beslenme

Haftalık Yemek listesi

Her gün eve geldiği zaman hatta gün içerisinde bugün ne pişirsem? sorusunu sormayan bir kadın yoktur herhalde hele ki çalışan çocuklu kadınlar için durum daha da vahim çünkü zamanla da yarışmak zorundalar ne yazık ki…İnanın her akşam yemek pişirmek zorunda olmamak için neler vermezdim 🙂 ama hem çocuklarımın hem de bizim sağlıklı beslenebilmemiz için her akşam mutlaka yemek pişirmeye özen gösteriyorum. Hem sağlığımız hem de aile bütçesi açısından dışarıdan hazır yemek yemeği haftada 1 gün ile sınırlandırmaya çalışıyorum, o da genellikle perşembe günleri oluyor bizim evde 🙂
Sonuç olarak madem ki yemek pişirme işinden kaçamıyorum, en azından işimi nasıl kolaylaştırabilirim kısmındayım artık 🙂 Çözüm olarak da, aslında her işte olduğu gibi bu işte de planlı olmanın yardımcı olacağını düşündüm ve son 1 aydır haftalık yemek listesi hazırlamaya başladım. Evet ben de bu yoğun hayat temposunun içerisinde bir de haftalık yemek listesi ile mi uğraşacağım diye düşünüyordum ama bu 1 ayda yaptığım deneyin sonucunda bu listenin gerçekten çok işe yaradığını gördüm.  Elimde bir yemek listesi olduğu zaman hem market alışverişinin hem de akşam yemeği hazırlığının çok daha hızlı olduğunu deneyimledim. Yemekleri bir hafta önceden planladığımda ve tüm alışverişleri bir kerede yaptığım zaman, işten eve dönerken markette harcadığım zamandan bayağı tasarruf etmiş olduğumu gördüm.
Dolayısıyla oturup hem kendime hem de sizlere yardımcı olabileceğini düşündüğüm yemek planı listesini hazırladım. Böylelikle tek yapmam gereken pazar günleri maksimum yarım saat ayırıp yemek listesini hazırlıyorum. Daha sonra yaptığım listenin bir fotoğrafını telefonum ile çekip, listeyi buzdolabına asıyorum. Böylelikle çocuklar da listeye bakarak, hafta boyunca ne yiyeceklerini görebiliyorlar. Ben de haftalık alışverişimi elimdeki listeyi kullanarak genellikle pazar günleri tamamlamaya çalışıyorum. Umarım bu liste bana olduğu kadar sizlere de yararlı olur. Böylelikle zamanınızı çocuklarınızla çok daha eğlenceli şeyleri yapmak için harcayabilirsiniz.
Hazırladığım yemek listesini buradan indirebilirsiniz

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *