Limonun en bol olduğu bu mevsimde, yaz boyunca içebileceğiniz limonata yapmanın tam zamanı…Hem leziz hem de sağlıklı ev yapımı bir bardak limonataya kim yok diyebilir ki? 

Kızlar mutfakta bana yardımcı olmaya bayılıyorlar. Ben de onlarla birlikte mutfakta eğlenceli vakit geçirip, onların küçük elleriyle bir şeyler yapmaya çalışmalarını izlemeye bayılıyorum. Hafta sonu bahçemizdeki limon ağacından mis gibi limonları kızlarla birlikte topladıktan sonra, bekletmeden hemen sıkıp limonata yaptık. Kızların hakkını yememek lazım, tam 16 bardak limon suyu sıktılar 🙂 Birazını da buz poşetlerine doldurup, yaz boyunca yemeklerde kullanmak üzere hazırladık.

Kıbrıs Usulü Limonata Tarifine gelirsek:

  • Öncelikle, limonları yıkadıktan sonra, ortadan ikiye kesiniz.
  • Daha sonra, ister elde isterseniz de bizim gibi elektrikli narenciye sıkacağında limonları sıkınız . Bizim kullandığımız narenciye sıkacağı Arzum marka. Şu anda bu model kalmadı sanırım ama yeni modelleri de güzel görünüyor…)
  • Sıktığınız limon suyunun kaç bardak olduğunu ölçünüz ve bir bardak limon suyunu bir buçuk bardak toz şeker ile karıştırınız.
  • Şeker tamamen eriyip limon suyu ile özdeşleşene kadar ara ara karıştırınız. Şeker ile limon suyu özdeşleştiğinden emin olduktan sonra temiz cam şişelere aktarınız.

Afiyet olsun !!!

Paylaş: