Dekorasyon

İlkbaharda Yatak Odası Dekorasyonu

Dekorasyon konusunda en sevdiğim şeylerden biri, hiç bir mekanın birbirine benzememesidir. Her mekan aldığı doğal ışığıyla, şekliyle ve tarzıyla kendine özgüdür…Ancak özellikle ilkbahar/sonbahar gibi ruh halimizin dalgalandığı mevsimlerde ufak tefek dokunuşlarla, mekana taze bir hava katmak mümkündür.

Mesela, ben ilkbahar/Yaz aylarında daha pastel, açık tonları tercih ederken, Sonbahar/Kış aylarında gri, lacivert gibi daha koyu tonlar kullanmayı seviyorum. Bu sene de ilkbahar için değişime yatak odasından başlamaya karar verdim.  Kalın battaniyeleri, polar nevresimleri kaldırıp, tiril tiril nevresimler, pastel tonlarındaki pikelerle odayı süslemek için sabırsızlanıyordum kaç zamandır doğrusu… En sonunda ilk adımı atıp bu ilkbaharda yatak odasında kullanmak istediğim renk paletine ve tablo resmine karar verdim.

Eğer siz de benim gibi günün stresini ve yorgunluğunu üzerinizden atabileceğiniz, güne dinlenmiş şekilde başlayacağınız ve tabii içinde kendinizi mutlu ve huzurlu hissedebileceğiniz bir yatak odası yaratmak istiyorsanız, aşağıda verdiğim ipuçlarına bir göz atın derim !!!

  • Sadeliğe önem verin. Yatak odası dekorasyonunun en önemli püf noktası duvarları açık tonlarda boyamaktır. Böylelikle, ruh halinize göre seçtiğiniz nevresim ve battaniye renkleriyle odanızda değişim yaratabilirsiniz. Bunun yanı sıra perde olarak ağır dantel ve fonlar yerine sadece stor ya da zebra perdeleri tercih ederek odada bir sakinlik sağlayabilirsiniz.
  • Renk paleti belirleyin. Yatak örtüsünü, nevresimi, yastıklarını ve onlara uygun aksesuarı seçerken belirlediğiniz renk paletinden faydalanın. Renk paletini seçerken parlak ve göz yoran renkler yerine, daha sakin ve yumuşak renkleri seçerseniz, yatak odanız daha rahat ve konforlu bir görüntüye kavuşur.
  • Fonksiyonel ürünler seçin. Örneğin, kalın battaniyeler kullanmaktansa üşüdüğünüzde üzerinize çekebileceğiniz ince battaniyeler kullanınız. Hem dekorasyon açısından göze hoş görünüyorlar, hem de sonbahar/ilkbahar gibi geçiş mevsimlerinde sıcak soğuk dengesini daha kolay ayarlamanızda yardımcı olurlar.
  • Aydınlatmanın önemini unutmayın. Özellikle benim gibi uyumadan önce okumayı seven kişilere loş bir ışık sağlayabilecek başucu lambası olmazsa olmaz bence…
  • Duvar dekorasyonuna önem verin. Güzel bir tablonun dekorasyonu tamamlayıcı, önemli bir unsur olduğunu inanıyorum. O yüzden kullanacağınız nevresim, yastık vb. seçtikten sonra odanın genel renk paletine uygun, uyandığınızda görmekten keyif veya ilham alacağınız bir tablo seçiniz.
  • Aksesuar kullanmaktan çekinmeyin. Diğer tüm alanlarda olduğu gibi yatak odasında da abartmadan aksesuar kullanmaya çekinmeyin. Bu aksesuarlar; çerçeve, kokusunu sevdiğiniz bir mum ya da takı askılıkları olabilir. Odanızı hem daha zengin hem de daha stil sahibi gösterecek aksesuarlar aynı zamanda kişiliğinizi yansıtmanız için de bir fırsat olacaktır.
  • Odanızda yeterli alan varsa oturma alanı yaratın. Sıradanlıktan uzak bir yatak odası dekorasyonu yapmak için burada kullanıldığına alışık olmadığımız detaylara yer verebilirsiniz. Eğer yeterince alanınız varsa, yan yana konumlandıracağınız iki berjer ve arasında küçük bir sehpa iyi bir fikir olabilir. Ancak kullanım alanınız darsa bu durumda da puf kullanmak iyi bir çözüm olacaktır. Eğer odada boydan boya bir pencere varsa, pencereye yakın bir yerlerde bir ya da iki puf konumlandırabilirsiniz. Burada oturarak manzaranın tadını çıkarabilir, odanızda zaman geçirmeyi çok daha keyifli hale getirebilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *