Beslenme

Çıtır çıtır fırınlanmış patates

Çıtır çıtır fırınlanmış patatesi kim sevmez ki? Ben bayılırım…Özellikle cuma klasiği haline gelen kremalı bonfilenin yanına muhteşem yakışıyor bence. Ancak dışı çıtır çıtır olup, içi yumuşacık krema kıvamında patates yapmak benim çok zamanımı aldı. Mükemmel tarifi bulana kadar bir çok deney ve deneme yapmak zorunda kaldım 🙂 En sonunda hem kolay hem de lezzetli bir tarif buldum ve aile bireylerinden de lezzet onayı aldıktan sonra hemen sizlerle paylaşmak istedim 🙂

Patates kesilme büyüklüğü ve cinsi

Öncelikle patateslerin hangi büyüklükte kesilmesi gerektiğine karar vermek için çeşitli boylarda (1 parmak kalınlığında, 2 parmak kalınlığında ve 3
parmak kalınlığında ) kesmeyi denedim. 1 parmak kalınlığında olanların dışı çıtır çıtır oldu ama içi de kurudu. 2 parmak kalınlığında olanlar daha iyi oldu. Ancak bana göre 3 parmak kalınlığında kestiğim patatesler en güzel oldu. Dışı çıtır çıtır, içi de krema kıvamında yumuşacık oldu.

Hangi cins patates kullanmalıyım sorusunun cevabı kesinlikle çok kolay 🙂 Tabi ki Kıbrıs patatesi. Dünyanın en lezzetli patateslerini ülkemizde üretiyorken, başka cins patates kullanmak akıl işi değil bence 🙂

Haşlama suyunun sıcak mı soğuk mu olmalı?

Normalde patatesleri haşlarken dışı erken pişip, içi çiğ kalmasın diye soğuk su kullanırım. Ancak fırında patates yaparken, patatesin yüzeyinin pütürlü olmasını istiyorum ki daha çıtır olabilsin. Bu sebeple fırında patates yaparken patatesleri sıcak suda kaynatmanın patateslere daha fazla çıtırlık kattığını deneyimledim.

Aroma katmak için hangi baharatları kullanmalı?

Bence, sarımsak, taze biberiye (lazmari) ve karabiber inanılmaz güzel bir lezzet veriyor. Ancak patatesleri haşladıktan sonra baharatladığım zaman sarımsak ve biberiyenin yanıp, kötü lezzet verdiğini farkettim. Çözüm olarak ise sarımsak ve biberiyeyi zeytinyağında hafif rengi dönüp, aroması yağa çıkıncaya kadar kızartmakta buldum. Patatesler haşlandıktan sonra aromalı yağla patatesleri buluşturup pişiriyorum. En son patatesleri fırından çıkarmadan önce kızarmış sarmısak ve biberiyeleri ekleyip, 2 dakika daha fırında pişiriyorum.

Ne kadar süre fırında pişirmeli?

Normalde 230 derecede pişiriyorum. Ancak fırının turbo özelliğini kullandığım zaman, köşelerinin yanmasını engellemek için ısıyı 200 dereceye indiriyorum. Süre fırından fırına değişebiliyor ancak önemli olan nokta ilk 20 dakika boyunca patatesleri hiç kımıldatmamak. Çünkü patatesleri erkenden çevirmeye çalışırsanız altı yapışıp, dağılabiliyor. Bu sebeple ilk 20 dakika fırına koyduktan sonra patateslere hiç dokunmuyorum. 20 dakika sonra patatesleri çevirip, ara ara fırın tepsisini fırından çıkarıp sallayarak yaklaşık bir 30 dakika daha pişiriyorum.

Kremalı bonfile ile fırında kızarmış patates vazgeçilmez ikili benim için!!!

Çıtır Çıtır Fırınlanmış Patates

Dışı çıtır çıtır, içi krema kıvamında, her ısırıkta ekstra lezzeti hissedebileceğiniz fırınlanmış patates tarifi 
Servings: 4 people

Malzemeler
  • 1 kilo patates (Büyüklüğüne göre 6-8 parçaya kesilmiş)
  • 2.5 çorba kaşığı zeytinyağı
  • 2 çorba kaşığı biberiye (incecik kıyılmış)
  • 2 orta boy sarmısak (incecik kıyılmış)
  • 1 çorba kaşığı maydanoz (incecik kıyılmış)

Yapılışı
  • Öncelikle fırını 230 dereceye ısıtınız. Bir tencereye 1 litre su koyup yüksek ateşte fokurdayana kadar kaynatınız. Daha sonra içine iri kesilmiş patateslerinizi, , 1 çorba kaşığı tuz koyunuz ve patatesler hafif yumuşayıncaya kadar yaklaşık 5 dakika kadar kaynatınız.
  • Bu arada, zeytinyağı, karabiber, incecik kıyılmış biberiye ve sarmısağı küçük bir tavada orta ısıda kızartınız. Sarmısaklar hafif kahverengileşince süzgeç yardımıyla baharatlı yağı derin bir kaba süzünüz ve baharatların süzgeçte bekletiniz.
  • Patatesler pişince süzünüz ve 30 saniye kadar ilk sıcaklığını atmaları için tencerede bekletiniz. Daha sonra patatesleri süzdüğünüz yağın bulunduğu kaba aktarınız, üzerine biraz daha tuz ve karabiber ekleyip, kabı sallayarak patateslerle yağ ile özdeşleşmesini sağlayınız.
  • Patatesleri yağlı kağıt serilmiş tepsiye birbirlerine değmeyecek şekilde yayınız. Fırında 20 dakika boyunca hiç karıştırmadan pişiriniz. 20 dakika sonra patetesleri fırından çıkarıp çeviriniz. Patatesler iyice kızarıp kahverengileşinceye kadar (yaklaşık 30 dakika kadar) ara ara fırından çıkarıp tepsiyi sallayarak karışmalarını sağlayınız. 
  • Patatesler istediğiniz kıvamda pişince patatesleri cam kaba alınız ve hazırladığınız baharatları üzerine dökünüz. Kabı sallayarak baharatlarla patateslerin özdeşleşmesini sağlayınız. 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Recipe Rating