Beslenme

Kilo Vermeye Engel Olan Bariyerler

Sağlıklı bir kilo verme planına başlamak ve buna bağlı kalmak bazen zor olabilir. Çoğu zaman büyük bir hevesle başladığımız kilo verme serüvenine, aynı motivasyonla devam edemeyebiliyoruz. Peki ama neden raydan çıkıyoruz? Neden motivasyonumuzu yitiriyoruz?Neden 5 dakika sonra pişman olacağımızı bildiğimiz halde, koltukta uzanırken farkında bile olmadan bir paket çipsi mideye indiriyoruz?

Cevabı çok basit aslında…Çünkü hepimiz insanız ve her günümüz aynı olamayabiliyor. Hiçbirimiz mükemmel değiliz, olmak zorunda da değiliz zaten! Hata yapabiliriz. Her ne kadar sinir bozucu olsa da, kilo vermeye çalışırken bazen canınız fazladan bir dilim pizza yemek çekebilir ya da yapmanız gereken egzersizi yapmak istemeyebilirsiniz. Bu tamamen normal bir durumdur ve dünyanın sonu falan da değildir inanın ki !!! Önemli olan bu küçük hataları bahane ederek pes etmemek, kaldığınız yerden sağlıklı beslenme planınıza devam etmektir.

Yapılan çalışmalar gösteriyor ki diyete başlayan kişilerin %40’ı daha bir haftayı bile bitirmeden, %20’si ilk ayın sonunda ve sadece %20’si ikinci aya kadar devam edebiliyor. Yani şunu anlamak gerekiyor ki, diyetler uzun vadede nadiren fayda getirebiliyorlar. Peki madem ki diyetler işe yaramıyor, nasıl kilo vereceğiz?

Yanıtı çok basit aslında.

Diyete başlamadan önce, kilo vermenizi engelleyen bariyerlerinizi fark edip, onları ortadan kaldırarak!

Bunun için, öncelikle kendinize şu soruyu sorun: “Kilo verebileceğimden şüphe etmemin sebebi nedir? ” Cevabınız size kilo vermeniz için üstesinden gelmeniz gereken sorunlarınızı gösterecektir.

Bu sorunları fark edip, onlardan kurtulduğunuz zaman ancak istediğiniz kiloya kavuşabilirsiniz.

Peki bu bariyerler neler olabilir?

 1. BAŞARISIZ OLMAKTAN KORKMAK Daha önce birçok kez diyet yapıp sonuç alamayan ya da kısa bir süre içinde verdiği kiloları fazlasıyla geri alan kişi yeniden başarısız olmaktan çekinir. Ancak birçok kişi, bu başarısızlık korkusunun farkında değildir ve korkunun onları geride tutan gerçek şey olduğunu asla anlamaz. Korkularınızla yüzleşmek göz korkutucu olabilir, ancak temel nedenleri tespit ederek ve akıllı stratejiler kullanarak, kilo verme ve sağlıklı olma hedefinize yaklaşabilirsiniz. her konuda olduğu gibi kilo verirken de kişi öncelikle kendine güvenmelidir. Unutmayın! Sabır, azim ve istikrarın sonucunda başarı kaçınılmazdır.
 2. GERÇEKCİ HEDEFLER KOYMAMAK
  Kilo verirken başarısız olmanın en yaygın nedeni gerçekçi ve net olmayan hedefler koymaktır. Unutmayın ki her ne kadar hedefleri büyük koymak motivasyonu artırsa da, uygulanabilirliği düşürmektedir. Örneğin, eğer “1 ayda 10 kilo vereceğim” gibi bir hedef koyduysanız işiniz çok zor. Çünkü bu tür uzun, aylar alabilecek hedefler üzerinize kaldıramayacağınız yükler bindirir. Oysa, ayda 2 kilo zayıflayabilmek, 10 kilo verme hedefi koyup zayıflayamamaktan daha iyidir. Önemli olan sonuç üretmektir ve sonuca ancak küçük adımlarla, sabırlı olarak ulaşabilirsiniz. Üzerinize kaldırabileceğinizden ağır yükler koyarak değil!
 3. KİLO ALIMINA NEDEN OLAN ALIŞKANLIKLARDAN VAZGEÇMEYİ KABUL ETMEMEK
  Kilo almanıza sebep olan alışkanlıklarınızdan vazgeçmeye hazır mısınız? Çoğu kişi ya değişiklikten korktuğu ya da başarısız olmaktan korktuğu için alışkanlıklarından vazgeçmeyi göze alamıyor. Tabi ki yıllar içinde edinilen alışkanlıkları bir gecede bırakmak kolay değil. Ancak kilo vermenize engel olan alışkanlıklarınızı bir gecede değiştirmek zorunda da değilsiniz zaten. Sadece küçük değişikliklerle, kilo almanıza neden olan alışkanlıklarınızın yerine sağlıklı alternatiflerle değiştirmeniz bile büyük fark yaratır inanın ki!
 4. SABIRSIZ OLMAK
  Pek çok kişi hızlı kilo verme arzusuyla bu yola çıkar. Ancak aylar, belki de yıllar boyunca farklı bir yeme düzenine sahip olan bedenin birkaç gün içinde değişmesini beklemek hiç de gerçekçi değildir ! Hayatınızda bir şeyi değiştirmek istiyorsanız ve değiştirmek istediğiniz şey de bugüne kadar aldığınız tüm kilolar ise, bu kiloları verirken sabırlı olmalısınız. Kilo vermeyi ve sağlıklı olmayı uzun bir serüven olarak düşünün, bir varış noktası olarak değil!
 5. MÜKEMMELİYETÇİ OLMAK
  Kilo verme süreci her zaman planladığınız gibi gitmeyebilir. Stresli bir anda, kötü bir günde, güzel bir eğlencede veya uzun çalışma saatleri olduğunda düzeniniz bozulabilir. Diyelim ki ufak bir kaçamak yaptınız ve o tatlıyı yediniz. Diyetiniz sona mı erdi? Tabii ki hayır. Kaçamak yaptığınızda kendinize şunu söyleyin: “Unut gitsin, yarın yeni bir gün ve bugünden daha iyi olacak.” Ama tabii bu kaçamakları alışkanlık haline getirmemek gereklidir. 🙂
  Kilo verirken raydan çıktığınızda hemen umutsuzluğa kapılmayın, yapılan bir kaçamak tüm emeğinizi yok edemez! Vazgeçmeden kaldığınız yerden devam edin ve şunu aklınızdan çıkarmayın: “Kilo vermeyi durduran kaçamaklar değil, kaçamak sonrası tüm süreçten vazgeçmektir!”
 6. MENTAL (RUHSAL) OLARAK HAZIR OLMAMAK
  Kilo vermeyi engelleyen en büyük faktörlerden biri kişinin bu sürece duygusal olarak hazır olmamasıdır. Çünkü mental olarak hazır olunmadığı sürece pazartesi günü başlanılan diyetin bir sonraki pazartesi gününü göremeden bozulması kesindir.
  Hepimiz biliyoruz ki kilo verme sabır, irade, istikrar ve kararlılık isteyen uzun ve zorlu bir süreçtir. Bu süreçte başarılı olabilmek için kişinin kilo verebileceğine gerçekten inanması, bunu gerçekten istemesi ve kendini bu sürece hazır hissetmesi lazımdır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *