Beslenme

14 Günlük Şekersiz Beslenme Planı

Mevsimden midir yoksa yoğunluktan dolayı yediklerime özen göstermediğimden midir bilmiyorum ama bu aralar kendimi inanılmaz derecede yorgun, enerjisiz ve aç hissediyorum.

Canım sürekli olarak şekerli ve karbonhidratlı yiyecekler çekiyor. Normalden daha fazla yediğim halde doymadığımı hissediyorum. Ama en kötüsü yemek yedikten sonra şişkinlik problemi yaşıyorum. Hatta sabah uyandığımda bile karnım şiş şekilde uyanıyorum. Her gün “Bugün artık son, sağlıklı beslenmeye geri dönüyorum” diyorum ve daha uyanır uyanmaz kendimi nutella kaşıklarken buluyorum 🙁 Ya da en fazla 2-3 gün sağlıklı beslenip, sonra yeniden başladığım noktaya dönüyorum. (Kandida mantarının da bunda etkili olduğuna inanıyorum. Kandida ile ilgili olarak ayrı bir yazı yazmayı planlıyorum…). Bu dönemde üzerime eklediğim 3 kilodan hiç bahsetmiyorum bile!!!

Neden böyleyim acaba? diye kafa yormakla vakit harcadığım bu 3-4 aylık dönemde sağlıklı beslenmeyle ilgili bir ton yazı okudum ve okuduklarımdan çıkardığım sonuç: Şekeri hayatımdan çıkarmalıyım!!! Şekerli ve paketli bütün gıdalar sağlığımıza zarar veriyor. Bunların yerine %100 işlenmemiş besinler tüketmeliyiz.

Bugün yine şişkin ve enerjisiz şekilde uyandığım zaman, iç sesim kendime “Hey Dilek! Kendine gel ve sağlığına özen göster” dedi. Ben de kendi iç sesimi dinleme ve bugünden itibaren sağlıksız yiyecekler ile aramdaki ilişkiyi tamamen koparma kararı aldım!

Bunun için de (öyle yediklerime dikkat edeyim, çok şekerli besinler tüketmeyim falanın ben de işe yaramadığını bu 3-4 aylık dönemde yeterince deneyimlediğim için) direkt olarak şekerle aramdaki ilişkiyi tamamen kesmeye karar verdim.. 29/04/2019 pazartesi gününden itibaren on dört gün boyunca, şeker ve şeker içeren tüm besinlere elveda diyeceğim. Üstelik motivasyonumu devam ettirebilmek ve sizlere de örnek olabilmesi amacıyla da yediğim öğünleri, kendimde hissettiğim ve gördüğüm değişimleri de gün ve gün buradan sizlerle paylaşacağım. Desteğinizi bekliyorum !!!

PEKİ, 14 GÜN BOYUNCA NASIL BİR BESLENME PLANI UYGULAYACAĞIM?

Amacım bir çeşit şeker detoksu yapmak aslında. Yani şeker ve sağlıksız karbonhidrat tüketme isteğini kırıp, bedenimi şeker ve diğer toksinlerden tamamen arındırmak…Bunun için de bütün karbonhidrat ve şeker içeren yiyecekleri 14 gün boyunca beslenmemden çıkaracağım.

Kısacası,

  • Tüm unlu ve şekerli ürünler hatta şeker yeme isteğini tetikleyen tatlandırıcılar
  • Yoğurt dışındaki tüm süt ürünleri (içinde laktoz şekeri var) – 5. günden itibaren yoğurdu beslenmeme eklemeyi planlıyorum
  • Yüksek şeker içeren meyveler
  • Sofraya paketlenmiş şekilde gelen tüm ürünler
  • Asitli ve meyveli içecekler (günde sadece bir adet kahve içeceğim)
  • Patates, pancar ve tüm baklagiller (içlerinde yüksek miktarda nişasta var)

14 günlüğüne beslenmemden çıkaracağım.

Bunların yerine vitamin ve mineraller açısından zengin taze sebzeleri ve sağlıklı proteinleri (et, tavuk, balık, yumurta) ve sağlıklı yağları (badem, ceviz, fındık, kaju gibi çiğ kuruyemişler, hindistan cevizi yağı, avokado, çörek otu yağı, chiatohumu, keten tohumu vb.) beslenmeme eklemeyi planlıyorum. Bir de şişkinliği ortadan kaldırmak ve bağırsak sağlığımı desteklemesi amacıyla kemik suyunu da beslenmeme ekleyeceğim. Tahıl olarak ise gluten ve şeker içermeyen kinoa, amarant ve az miktarda yulaf (günde 4 kaşığı geçmeyecek şekilde) tüketeceğim.

Bu dönemde öğünlerimi mümkün olduğunca evde hazırlayacağım. Aynı zamanda tatlı ataklarına karşı da hazırlıklı olmak açısından canım tatlı çektiğinde yiyebileceğim alternatif sağlıklı besinleri elimin altında bulunduracağım.

Hadi hayırlısı!!!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *