Beslenme

14 Günlük Şekersiz Beslenme Diyeti – Ne yemeli, Ne Yememeli?

Şekerin zararları ve şeker bağımlılığı hakkında hepimiz bir şeyler duymuşuzdur. Ben de, her ne kadar sağlıklı beslenmek için büyük efor harcasam da, çoğu zaman şekerli yiyeceklere hayır diyemiyorum ve en kötüsü yemeye başladım mı durmayı beceremiyorum 🙁 Özellikle öğleden sonra 3-4 gibi beynim duruyor ve hemen şekerli bir şeyler aramaya başlıyorum. Bu şeker krizinin sonu, bazen bisküvi, bazen de çikolata ile sonlanıyor ne yazık ki.

Her gün kendime, bugün şekerli abur cuburların son günü olacağını söylüyorum, ancak öğleden sonra gelen tatlı krizine karşı koyamıyorum. Hayatımda şeker olmadan da enerjik hissetmek ve göbek bölgemde depolanan inatçı yağlardan kurtulmak istiyorum. Kendime, özellikle stresli zamanlarında, şekere ihtiyacım olmadığımı kanıtlamak istiyorum. Bu sebeple, ilk etapta iki hafta boyunca şekersiz beslenerek ne olacağını deneyimlemeye karar verdim. Gerçekten daha fazla enerji, daha küçük bir bel ölçüsü ve daha parlak bir cilt elde edecek miyim? Hadi başlayalım!

Peki ama şekersiz beslenirken ne yenilir, ne yenilmez?

Şekersiz beslenme diyetine yaklaşmanın temel olarak iki farklı yolu vardır. Bazı insanlar basitçe, eklenmiş veya rafine edilmiş şekerleri kesmeyi tercih ederken, diğerleri baldan, karbonhidratlara kadar şekerle ilgili her şeye hayır demeyi tercih eder.

Ben ikinci gruptayım mesela. Eğer şekersiz besleneceksem, tüm işlenmiş yiyecekleri ve karbonhidratları kesmekten taraftarım çünkü işlenmiş gıdaların içinde gizli de olsa şeker olduğunu etiketlerine bakarak gördüm 🙂 Ama işlenmiş gıdaları kesip, karbonhidrat yönünden zengin ekmek, baklagilleri tüketmeye devam ederek de, gerçekten şekersiz beslenmiş olmayacağımı düşünüyorum. Bana göre, şekersiz beslenme diyetini yapmanın ve sürdürmenin anahtarı, işlenmiş gıdaları ve tükettiğim karbonhidrat miktarını da en az seviyeye indirmektir.

Ben de karbonhidrat içerikli yiyecek tüketimimi sınırlandıracağım – yani bu iki haftalık süreçte ekmek, patates ve makarnaya bir süreliğine elveda diyeceğim…

Soru: Şekersiz beslenirken,ekmek, pilav ve makarna tüketmeyecek miyim?

Bu diyette değil – tükettiğiniz karbonhidrat miktarını düşürdüğünüz zaman, kan şekerinizde o kadar fazla dalgalanma olmayacaktır, böylece açlık veya istekle ilgili sorunlar da olmayacaktır.

Belli ki tüm karbonhidratları kesemezsiniz ama sınırlandırabilirsiniz. Örneğin ben, sabah kahvaltılarımda yulaf, kinoa, amarant gibi düşük şeker içerikli kompleks tahılları 4 yemek kaşığını geçmeyecek şekilde yemeyi planlıyorum.

Soru: Peki meyveler de mi yasak?

Çoğu… Çünkü vücudunuz, şekerin kaynağının beyaz şeker mi kahverengi şeker mi, meyveden şeker mi olduğunu, ayırt etmez.Dolayısıyla şekeri tamamen kesmek istiyorsanız, zor da olsa bunu doğru şekilde yapmalısınız. Aksi taktirde, şeker ataklarına son veremez ve diyeti yarım bırakırsınız…

Şeker oranı düşük dut, çilek, ahududu veya kivi tüketebilirsiniz. Tabi abartmadan!

Soru: Hangi meyveden ne kadar tüketebilirim?

Banana, üzüm, portakal, kiraz, armut, incir, kavun gibi meyveler şeker oranı yüksek meyvelerdir. Bu dönemde bunlardan mümkün olduğunca uzak durmaya çalışın!!! Ben meyveden vazgeçemem derseniz de, şimdi tam mevsimi olan çilek, duttan günde 5 adet orta boy, ya da bir adet kivi tüketebilirsiniz.

Soru: Peki yağ ve yağlı besinler de mi yasak?

Hayır. Buradaki mantık vücudunuzun glikozla çalışmasını engelleyip, yağ deposundan çalışmasını sağlamak. Bu sebeple ne kadar çok yağ alırsanız, o kadar fazla yağ yakarsınız. Unutmayın, yağlar kan şekeri seviyenizi sabit tutmanıza yardımcı olur ve uzun süre sizi tok tutar. Tabi yağ olarak da sağlıklı yağları tercih etmek lazım. Mesela tam yağlı yoğurt ve peynirler tüketebilir; avokadoyla , hindistan cevizi yağıyla, zeytinyağıyla yakın dost olabilirsiniz. Günde 1 avuç sevdiğiniz kuru yemişlerden (badem,ceviz,fındık, kaju…) tüketebilirsiniz.

Soru: Süt ve süt ürünleri de mi tüketmeyeceğim?

Cevabi hem evet hem hayır aslında. Yani sade yoğurt, peynir, kefir gibi süt ürünlerini tüketebilirsiniz. Ancak içeriğindeki yüksek miktardaki laktoz şekeri yüzünden tek başına süt tüketmek yasak! Ama süt yerine hindistan cevizi sütü, badem sütü veya kaju sütü kullanabilirsiniz. Mesela ben sabah yediğim yulaf lapasını, badem sütü ile hazırlamayı seviyorum 🙂

Soru: Tatlı atağı geldiğinde veya acıktığımda ne yemeliyim?

Tatlı ataklarını önlemenin en kolay ve etkili yolu “Hazırlıklı olmaktır!”. Masanızda, arabanızda, çantanızda veya saklayabileceğiniz başka bir yerde bol miktarda sağlıklı atıştırmalık bulundurun. Fındık, ceviz, fıstık ezmeli sebzeler, çilek ve diğer yanınızda taşınabilir şekersiz atıştırmalıklar.

Şekersiz beslenme diyetine örnek bir günlük menü:

Kahvaltı: 

 • Yumurta, hellim, zeytin,domates, salatalık, bir dilim badem unlu ekmek ile yapacağınız klasik Türk kahvaltısı
 • Peynirli Omlet ve söğüş domates,salatalık
 • 4 kaşık yulaf, amaranth, kinoa ve hindistan cevizi veya badem sütü ile hazırlanmış lapa

Öğlen Yemeği: 

 • Bol yeşillikli, avokadolu, tuna balıklı veya tavuklu salata
 • Izgara tavuk, et , köfte ve yanında kocaman bir kase zeytinyağlı limonlu yeşil salata
 • Sebze yemeği (Taze fasulye, ıspanak, semizotu, taze bakla vb.), yoğurt, salata

Ara öğün:

 • 1 avuç kuruyemiş (fazlası çok kalorili olur)
 • Dilimlenmiş kereviz, biber, havuç ile humus
 • 5 adet çilek veya dut veya 1 adet kivi

Akşam Yemeği: Öğlen yemeği benzeri aslında…

 • Bol yeşillikli, avokadolu, tuna balıklı veya tavuklu salata
 • Izgara tavuk, et , köfte ve yanında kocaman bir kase zeytinyağlı limonlu yeşil salata veya haşlanmış sebze
 • Sebze yemeği (Taze fasulye, ıspanak, semizotu, taze bakla vb.), yoğurt, yanında salata

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *