Beslenme

Bol Malzemeli Frittata

Beni tanıyanlar iyi bilir, mutfakta buzdolabında arta kalan az miktardaki yiyecek malzemeleri ile lezzetler yaratmaya bayılırım 🙂 Pazar kahvaltısında ne yapsam diye düşünürken, buzdolabında kalan bir adet kabak, fark etmeyip bir saklama kabı içinde unuttuğum birkaç parça bolibif ve iki dilim hellim buldum. Biraz daha karıştırınca bir kaç adet çeri domatesi bir de kırmızı tatlı biber bulunca bu malzemeleri kullanmanın en iyi yolunun bol malzemeli omlet (frittata) yapmak olduğuna karar verdim.

Frittata Nedir?

Peki, frittata nedir? diye sorduğunuzu duyar gibiyim. Frittata aslında bir İtalyan tarifidir ve yapılmasındaki esas amaç artan sebze, peynir, et ve otları yumurta ile pişirerek kullanılmasını sağlamaktır. İlk bakışta aslında sebzeli kişe benzer ancak frittata yaparken herhangi bir hamur tabanı kullanmıyoruz.

Frittata yapmakla ilgili en güzel şey ise malzemeler için alışverişe çıkmaya gerek olmamasıdır (yumurtalar hariç). Evde tek kalan veya bozulmaya yüz tutmuş kabak, mantarları veya ayrellileri kullanmak veya kurumuş veya bir iki dilim kalmış peynirleri en lezzetli haliyle tüketmektir.

Frittata yapmak için hangi malzemeler gereklidir?

  • Yumurtalar: Frittata yapmak için değiştiremeyeceğiniz ve en gerekli malzeme yumurtadır. Kaç kişilik yapacağınıza ve tava büyüklüğünüze bağlı olarak, tarif için 6 ila 12 arasında yumurta tavsiye ederim.
  • Sebzeler: Buzdolabınızda kalan veya tadını sevdiğiniz tatlarla yaratıcılığınızı konuşturacağınız kısım burası… Bu tarifteki frittata’m için soğan, kabak ve biber kullandım. Ama frittataya, patates, ayrelli, ıspanak, lahana, mantar, brokoli ve domates gibi sebzeler de çok güzel
    yakışır.
  • Peynir: Tıpkı sebzelerde olduğu gibi, istediğiniz herhangi bir peyniri hemen hemen kullanabilirsiniz. İyi eriyen ve kaşar, çedar, gouda, hellim veya İsviçre peyniri gibi harika bir tada sahip olan bir şey kullanın. Ben hatta biraz üstüne de peynir serpmeyi (isteğe bağlı haha değil) severim.
  • Taze Otlar ve Baharatlar: Frittata’da fesleğen, nane veya taze soğan gibi taze otlar çok popülerdir. Onları çırpılmış yumurtalara dahil edebilir veya pişirmeden önce yemeğin üzerine serpebilirsiniz. Baharatlar olarak ise, otların tadı yeterince baskın olduğundan, sadece kırmızı tatlı biber ve karabiber biber eklemeyi tercih ediyorum.

Frittata nasıl yapılır?

Frittata yaparken yapışmayan granit veya döküm tavaları yapışmaması açısından tercih edin. Frittata yapmaya öncelikle yumurtaları çırpmakla başlayın (Bizim evde, yumurta kırmaya, çırpmaya bayılan minik yardımcım Lavin, bu işi zevkle yapıyor). Daha sonra çırpılmış yumurtanın içerisine, rendelenmiş peynir ve kullanacağınız otlar ile baharatları ekleyin.

Tavada öncelikle sebzeleri bir miktar zeytinyağı ile hafifçe yumuşayana kadar pişirin. Sebzeler yumuşadıktan ve soğanlar karamelize olduktan sonra hellim, bolibif gibi erkenden pişen malzemeleri ekleyin. Yumurtaları eklemeden önce sebzelerinizin istediğinin kıvamda, sularını çekene kadar pişirmiş olduğunuzdan emin olun. Çünkü yumurtaları ekledikten sonra çok fazla pişmiyorlar…Ardından, çırpılmış yumurta karışımını sote edilmiş sebzelerin üzerine dökün.

Daha sonra üzerine dilimlenmiş kiraz domatesleri ve kalan peyniri atın ve tavanın altını kapatarak kısık ateşte pişirin.

Frittata yaparken dikkat etmeniz gereken noktalar:

  • Bütün malzemeleri aynı anda pişirmeyin: Öncelikle daha zor pişen soğan, biber, patates gibi malzemeler ile paşlayın. Daha sonra içerisine ıspanak, semizotu gibi kolayca pişen sebzeleri ekleyiniz. En son olarak da daha önceden pişirip buzdolabınızda kalan sebzeleri ve hemen kızaran bolibif, hellim gibi malzemeleri ekleyiniz.
  • Fritttata’yı çok fazla pişirmeyin: Frittata’nızın çok fazla pişirmeyin. Frittata’yı pişirme süresi kullanılan malzeme ve mikltarına göre değişse de, genellikle yumurtalar akışkan kıvamdan çıkıp, sertleşmeye başladıktan 1-2 dakika sonra yemeye hazır olur….  

Bu frittata tarifi kalabalık ailelerde yumurta yemenin en kolay ve güzel yolu bence…Üstelik buzdolabında kalan sebzeleri temizlemek için de mükemmel! Eğer çok kalabalık değiliz diye düşünüyorsanız frittatayı buzdolabında tadı bozulmadan saklayabilirsiniz. Böylelikle ertesi sabah kahvaltı derdiniz de olmaz!!! Buzdolabında sona kalan malzemeleri yaratıcı ve lezzetli bir şekilde kullanabilmeyi sağlayan bu sağlık ve protein deposu tarifi seviyorum!

Eğer siz de bu sağlık ve lezzet deposu Frittata tarifini denediyseniz alt kısımda yorum yazmayı unutmayın! Frittata tarifim hakkındaki fikirlerinizi duymayı çok isterim…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *