Beslenme

14 GÜNLÜK ŞEKERSİZ BESLENME SERÜVENİM – 3 GÜNLÜK ÖZET

Şekersiz beslenme serüvenimin ilk gününe hem motivasyon hem de hazırlık açısından iyi başladım. Pazar günleri Lefkoşa’da pazar kurulmasını avantajını kullanarak, pazardan bütün sebze alışverişimi tamamladım ve pazartesi yiyeceğim öğünleri pazar gününden planlayıp, hazırladım. Dolayısıyla gün boyunca ne yiyeceğim belli olduğundan, çok da fazla kaçamak yapma şansım olmadı doğrusu.

Ancak gün boyunca kendimi çok enerjisiz ve mutsuz hissettim. Aç değildim ama enerjim yoktu. Öğleden sonra 15:00 civarı canım şekerli bir şeyler çekince hemen 1 avuç badem yeyip, bol bol da su içtim. Gerçekten de iyi geldi. Yarım saat sonra artık şekerli bir şeyler yeme ihtiyacım kalmamıştı…Hatta Melin’ in dondurmasını karşımda iştahla yemesini bile umursamadım 🙂 Ama gece kendimi çok yorgun hissettiğimden, saat 21:30 gibi uyumak zorunda kaldım. Birinci gün boyunca yediğim öğünlerin özeti şu şekildeydi:

İkinci gün birinci güne nazaran enerjim daha iyiydi, ama hala beynimde bulutlar dolaşıyor gibiydi. Yine de kaçamak yapmamak için kendimi motive edip, günü başarıyla sonlandırdım. Özellikle sabah yediğim amarantlı ve dutlu (1 adet dutu küçük küçük kestim) lapadan mı bilmem ama öğlene kadar hiç acıkmadım. Hatta, normalde öğlen yemeğine 12:30’a kadar zorla dayandığım halde, saat 13:30 gibi öğlen yemeği vakti olduğunu hatırladım. Öğleden sonra saat 15:30 gibi yine şekerli bir şeyler yeme isteği geldi ama bir avuç badem yiyerek durumu kontrol altına aldım 🙂 Ama yediğim çiğ sebzelerden midir bilmem, bağırsak sistemim bu kadar sağlıklı beslenmeme tepki gösterdi ve gün boyunca karnımda bir şişkinlikle dolaştım. Bir de akşam yemeğinden yarım bir saat sonra, çocuklara meyve tabağı hazırlarken, muzun kokusu burnuma hiç olmadığı kadar güzel geldi nedense. Ama hemen ekinezyalı bir çay yapıp, irademe sahip çıktım 🙂

Üçüncü gün 1 Mayıs olduğundan tatildi ve üçüncü günü evde ailemle birlikte geçirdim. Doğrusu tatil günlerinde genellikle daha kontrolsüz yediğimden, acaba raydan çıkar mıyım diye korkmadım değil. Ama yediğim birkaç tane fazladan dutu saymazsak, gün boyunca bir kaçamak yapmadım daha da ilginci yapma ihtiyacı hissetmedim. Öğlen yemeğinde yediğim balık porsiyonu normale göre daha büyük olduğundan mıdır bilmem, genelde 15:00 -16:00 gibi gelen şekerli bir şeyler yeme isteği bugün olmadı. Ama karnımdaki şişkinlik üçüncü günde de devam etti.

Özetlersek, 3 günlük şekersiz beslenme deneyimim, korktuğum kadar çok da zorlamadı beni..Evet enerjimde bir düşüş oldu, kendimi ara ara stresli hissettim ama korktuğum kadar da kötü geçmedi doğrusu…Normalde şeker detoksu yapan kişilerin ortak yakınması olan şiddetli şeker krizleri, baş dönmeleri veya baş ağrısı yaşamadım…Fiziksel olarak yaşadığım tek sıkıntı şişkinlik oldu ki bu zaten normalde de yaşadığım ve çözüm yolu aradığım bir problem…Umarım vücudum şekersiz beslenmeye alıştıkça, şişkinlik hissinden de kurtulurum 🙂 Yarından itibaren, doktorumun da önerisiyle şişkinlik problemini gidermeye yardımcı olması açısından günde bir adet probiyotik almaya başlayacağım…Şimdilik bu kadar…

Kendinize iyi bakın..Şekerden sakının 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *