Egzersiz

Callanetics Nedir ve Nasıl Yapılır?

Callanetics ile tanışalı yaklaşık 11 sene oldu (zaman çoook hızlı geçiyor). Oğlumu doğurduktan sonra fazla kilolarımı verip, eski formuma dönebilmek için ne yapmalıyım diye internette araştırıken karşılaştım. Callanetics’le.  Callanetics yapanların olumlu yorumları etkilemişti beni ve bir şekilde Callanetics’in 80’li yıllarda çekilmiş ’10 years in 10 days’ isimli  ilk videosu elime geçti. Normal doğum yaptığım için doktorum bana doğumdan 1 hafta sonra egzersiz yapmama izni vermişti. 8. gün hadi bir deneyim ne kaybederim düşüncesiyle tanıştım Callanetics’le… . Hareketler videoda kolay gibi görünse de aslında yavaş ve küçük hareketlerle yapıldığı için çok zorlamıştı beni… Ertesi gün her tarafım tutulmuş bir şekilde uyanmıştım. Hatta varlığından hiç haberdar olmadığım kaslarımla ilk kez o zaman tanıştım diyebilirim…

Callanetics, esas olarak pilates ve bale hareketlerinin sentezinden oluşan, kaslarınızı derinden çalıştırarak bütün vücudunuzu çok hızlı bir şekilde sıkılaştırıp, şekillendiren bir egzersiz programıdır. Hareketleri çok düşük bir tempoda ve yavaş şekilde yaparak, bütün kas gruplarını kullanmanıza yardımcı olur. En büyük artısı ise sonuçlarının görüntüye çok kısa sürede yansıyor olması. Yani, 2 kilo verdiyseniz 4 kilo vermiş gibi bir görünüme sahip oluyorsunuz! Üstelik düşük tempoda ve yavaş hareketler içerdiği için her yaş grubundaki kişiler için uygundur. Ayrıca hiç bir ekipmana ihtiyaç duymadan, kan ter içinde kalmadan, vücuda esneklik, güç ve denge sağlar.

Eğer sizde kısa sürede vücudunuzu şekillendirmek istiyorsanız ve en az 2-3 gün boyunca her yerinin ağrımasını göze alıyorsanız Callanetics’e hemen başlayın derim. Pilates’e nazaran etkisini daha kısa sürede, gözle görebiliyorsunuz; bu da motivasyonunuzu ve devam etme isteğinizi arttırıyor. Ancak kilo verdirmek gibi bir iddiası yok. İddiası kaslarınızı sıkılaştırarak daha ince bir görünüme kavuşmanızı sağlamak… Bu konuda da oldukça başarılı. Basit gibi gözüken ancak zorlayıcı hareketlerle kaslarınızı şişirmeden güçlendiriyor. Hareketlerin tümünü evde kolaylıkla yapabilirsiniz. Ayrıca selülitleri de yok ediyor 🙂 Başlarda zorlanıp hareketleri tam sayısında yapamayabilirsiniz veya yaparken çok zor konuşabilirsiniz ama inanın ki  3 saat Callenetics’ten sonra farkı görmeye başlayacaksınız.

Yukarıda da dediğim gibi daha önce ’10 years in 10 days’ video’sunu kullanmıştım. Bu video 80’lerde çekildiği ve 60 dakikalık bir video olduğu için bana yavaş ve demode geliyor. Yaparken sıkıldığımı hissediyorum.Bu sebeple hem zamandan tasarruf etmek, hem de daha modern ve eğlenceli Callanetics videosu ararken karşıma callanetics.tv sitesi çıktı.  Bu siteden aylık 10$ karşılığı Callanetics eğitmenlerinin kendi stüdyolarında çektikleri videolara erişebiliyorsunuz. Üstelik spor geçmişinize göre zorluk seviyesini seçebilir veya kısa/uzun süreli videoları seçebilirsiniz. Hatta benim gibi nereden başlayacağına karar veremeyenler için hazırlanmış programlardan bile seçebilirsiniz.  Ben kendim için Callanetics Countdown programını seçtim. Bu program aşağıda gördüğünüz tablodaki gibi 30 günlük bir program ve 3 seviyeden oluşuyor.

GÜNSÜRESİEGZERSİZ ADI
1. VE 5. GÜNLER ARASI25 dk.Callanetics COUNTDOWN (Level 1)
6. ve 15. GÜNLER ARASI40 dk.Callanetics COUNTDOWN (Level 2)
16. VE 30. GÜNLER ARASI53 dk.Callanetics COUNTDOWN (Level 3)

Üstelik isteyenler üyelik ile birlikte gelen yemek planına da sahip olabilirler. Pazartesi gününden itibaren (13/05/2019) Callanetics Countdown programına başlamayı planlıyorum. Sonuçlarını da sizlerle paylaşacağım. Takipte kalın !!!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

%d bloggers like this: