Beslenme

Protein Deposu Enerji Topları Tarifi

Bugünkü tarifim en sevdiğim lezzetlerden olan enerji topları!!! Aslında onlara enerji barı, yulaf topları veya fıstık ezmesi topları da deniyor… Enerji topları benim için lezzetli, sağlıklı ara öğün atıştırmalıkları!!! Çünkü canım tatlı bir şeyler çektiğinde, içeriğinde işlenmiş şeker veya koruyucu olmadığından, gönül rahatlığıyla yiyebiliyorum. Üstelik sadece 10 dakikada, dilediğim lezzette hazırlayabiliyorum! Eğer daha önce denemediyseniz, hemen yapın derim!!! İnanın pişman olmayacaksınız…

Peki Enerji topları sağlıklı mıdır?

Evet!!! Enerji topları canınız tatlı bir şeyler çektiğinde veya ara öğünlerinizde tüketebileceğiniz en sağlıklı seçeneklerden biridir bence!!! Çünkü işlenmiş şeker veya koruyucu içermezler, ayrıca sadece 10 dakikada hazırlanabilirler!

Neden Enerji Toplarını bu kadar çok seviyorum?

 1. Taşınabilirlik: Benim için ara öğün vaktinde yiyeceklerimin taşınabilir olması çok önemli.. Çünkü sürekli olarak hareket halindeyim, bu sebeple dışarıdayken de ulaşılabilen atıştırmalıklara ihtiyacım var (yanımda ara öğünüm olduğunda abur cuburlara saldırmıyorum). Enerji topları tam da bu iş için bence – çantanıza koyabilir ve hareket halindeyken onları yiyebilirsiniz!
 2. Dengeli Makrolar: Ara öğünlerimde aradığım diğer bir şey de, protein, sağlıklı yağlar ve karbonhidrat dengesine sahip olmaları. Enerji topları bu üçünün mükemmel bir karışımıdır ve aslında size enerji vermek ve sizi ayakta tutmak için gerekli tüm besin ve makro profiline sahiptir!
 3. Yapılışının Kolay Olması: Enerji toplarının yapımı oldukça kolaydır. Temel olarak her şeyi bir mutfak robotuna veya kabın içine atıyorsunuz, harmanlıyor, toplara yuvarlıyorsunuz ve bitti!
 4. Çeşitlilik: Enerji topları tamamen özelleştirilebilirdir, yani
  sadece bir kaç dakika içinde gerçekten istediğiniz herhangi bir çeşidini yapabilirsiniz! Aşağıda ana hatlarıyla açıklayacağım “formülü” kullandığınız sürece, dilediğiniz malzemeleri takas edebilir, her şeyi değiştirebilir ve her seferinde farklı bir lezzet yaratabilirsiniz!

Enerji Topları için hangi malzemeler gereklidir?

Evde enerji topları yapmak için ihtiyaç duyulan temel bir kaç tane bileşen vardır:

 • Temel malzeme: Yulaf
 • Yapışkanlık ve tatlılık için kurutulmuş meyveler
 • Gevreklik için kuruyemişler
 • Kremsi kıvam için ise kuruyemiş ezmeleri (fındık ezmesi, fıstık ezmesi, kaju ezmesi, vb)

Bu bileşenlere sahip olduğunuzda, istediğiniz herhangi bir enerji topunu oluşturabilirsiniz!

Mükemmel enerji topu formülü

Çok fazla test yaptım ve mükemmel enerji topunu yapmak için bir formül olduğunu gördüm. Aşağıdaki formül, en standart enerji topu içindir, içine tat ve ekstralar eklenmemiştir !

 • Yaklaşık 1 bardak yulaf ezmesi
 • 10-12 adet hurma
 • 1/2 su bardağı kuruyemiş kırığı (fındık, badem, ceviz)
 • 2 – 3 yemek kaşığı fındık/fıstık ezmesi
 • tarçın

Bütün malzemeleri bir mutfak robotuna atınız, iyice özdeşleşene kadar karıştırınız, onları toplara yuvarlayıp buzdolabında bir süre dinlendiriniz!

Enerji topu tarifi ile nasıl farklı lezzetler yaratılır?

Farklı lezzetteki enerji topları yaratmanın bir sınırı yok aslında! Ancak benim yemeyi sevdiğim favori tariflerimde kullandığım malzemelerden bazılarını aşağıda görebilirsiniz:

Kuru Meyve: hurma, incir, kuru kayısı, kuru üzüm ve diğer kurutulmuş meyveler
Kuruyemiş: İstediğiniz kuruyemişi kullanın (Fındık, fıstık, badem,ceviz, kaju, antep fıstığı ve hatta hindistan cevizi)
Aromalı Tozlar: Kakao veya protein tozu gibi şeyler eklemek, tadı değiştirmek için harika bir yoldur!
Baharatlar: Tıpkı yemek pişirirken olduğu gibi, lezzetlerinizi dönüştürmek için baharat ekleyebilirsiniz! Benim favorilerimden bazıları tarçın, hindistan cevizi, zerdeçal ve vanilya…

Enerji Toplarını Ne Kadar Süre Dayanır?

Enerji toplarınızı saklamanın iki farklı yolu vardır: buzdolabında ya da dondurucuda. Aslında oda sıcaklığında da saklayabilirsiniz ancak kişisel fikrimi sorarsanız bence soğuk olarak daha lezzetliler!!! Bir de tabi ki buzdolabında daha uzun süre dayanırlar!

 • Dışarıda: 1-2 gün
 • Buzdolabı: 1 – 2 hafta
 • Dondurucu: 3-6 ay

Tabi, eğer siz de benim gibi enerji toplarına bayılıyorsanız, bu sürelere zaten ihtiyacınız olmayacaktır!!! 1-2 günde zaten tükeneceklerdir 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *