Dekorasyon

8 Adımda Çarpıcı bir Galeri Duvarı Hazırlayın

Hatıralar benim için çok önemli !!! Çocuklarım çok hızlı büyüyor ve onlarla geçirdiğimiz güzel zamanları ölümsüzleştirmek için fotoğraf çekmeye bayılıyorum. Ancak günümüzde fotoğraflarımız ya bilgisayarda ya da telefonda kalıyor. Oysa ki bu güzel anıların hazırlanabilmesi için sergilenmesi gerektiğine inanıyorum.

Galeri duvarı hazırlamak için büyük bir evde yaşamanız gerekmiyor. Hatta küçük bir daire için kesinlikle idealdir !!! Çünkü odada herhangi bir yer kapsamaksızın gerçek bir derinlik ve düzgün bir şekilde dekore edilmiş hissi verir.

Salondaki TV ünitesinin yerini değiştirdiğimiz zaman, şöminenin yanındaki büyük, boş duvar ile karşı karşıya kaldık. Ben de bu duvarı daha eğlenceli ve göz alıcı bir odak noktası haline getirmek için, her zaman istediğim ama evimizde uygun bir alan bulamadığım, galeri duvarı olarak hazırlamaya karar verdim – boş duvar beni deli ediyordu! . Pinterest’de geçirdiğim bir kaç günden sonra galeri duvarı hazırlarken nelere dikkat etmem gerektiğiyle ilgili bir çok fikir edindim.

Şahsen ben dekorasyonda daha sakin ve sade bir tarzı seviyorum (İskandinav ile Modern karışımı…) Bir de beynim simetriye bayılıyor sanırım. Bu sebeple galeri duvarları için aynı renk ve boyutta (60 cm) 4 büyük çerçeve kullanmaya karar verdim. Ayrıca fotoğraf boyutunu küçük tutup, kalın paspartu kullanarak istediğim göz alıcı etkiye ulaştım.

Çerçeveleri her zamanki gibi Deniz Plaza’nın çerçeve atölyesinden yaptırdım ve çoook memnun kaldım. Çerçeveler hem hızlı hem de tam istediğim gibi oldu. Eğer siz de evinizdeki boş duvarlarla ne yapacağınızı bilemiyorsanız, galeri duvarı fikri harika bir çözüm bence!!!

Galeri duvarı tasarlamanın belirli bir kuralı yok belki ama aşağıda vereceğim 8 adımla kötü bir galeri duvarı hazırlama imkanınız yok…

BİRİNCİ ADIM: DOĞRU ALANI BULUN

Galeri duvarı hazırlarken, fotoğrafları ve galeri duvar düzeninizi seçmeden önce, ilk yapmanız gereken şey galeri duvarınızı nereye hazırlayacağınızı bulmaktır. Galeri duvarı tasarlamak için en sevdiğim yerlerden bazıları uzun bir giriş holü, merdiven veya oturma odası…

Eğer galeri duvarını, oturma odanızda hazırlayacaksanız odadaki en büyük oturma alanının (kanepenin) karşısında veya yanında konumlandırın. Böylece galeri duvarınız odanın odak noktası haline gelecek ve hak ettiği ilgiyi görebilecektir.

İKİNCİ ADIM: ALANIN ÖLÇÜSÜNÜ ALIN

Galeri duvarı ile doldurmak istediğiniz toplam alanın ölçüsünü alın. Örneğin, kanepenizin üzerindeki alan ise, tüm duvarı veya kanepeden tavana olan mesafeyi ölçmeyin. Yalnızca doldurmak istediğiniz alanı ölçün. Alanı işaretlemek için renkli selobant kullanabilirsiniz.

İpucu: Kanepeler genellikle 190-250 cm arasındadır. Kanepenizin genişliğini ölçün ve 2/3 ile çarpın. Galeri alnınızın ölçüsü kabaca bu kadar geniş olmalıdır. Aynı şey yatak başlığı üstü için de geçerli. Eğer yatak başlığınız 150 cm ise galeri alanınızın genişliği yaklaşık 100 cm olmalıdır.

ÜÇÜNCÜ ADIM: DUVAR ve ÇERÇEVE RENKLERİNİ BELİRLEYİN

Çarpıcı bir galeri duvarı yaratmak ve kullandığınız parçaları daha da ön plana çıkarmak istiyorsanız duvar renginizle oynamanız gerekebilir. Duvar rengini belirlerken odanın genel renk skalasını göz önünde bulundurun. Ancak kontrast oluşturacak açık ya da koyu bir fon, yakalanmak istenen dramatik etkiyi genellikle pekiştirir. Örneğin ben, bu harika turkuaz tonunu seçerken halı renginden ilham almıştım.

DÖRDÜNCÜ ADIM:GALERİ DUVARI KOMPOZİSYONUNU BELİRLEYİN

Galeri duvarları iki kategoriye ayrılır: ızgara veya salon tarzı düzenleme…Izgara düzenleri temiz, keskin ve daha çarpıcı bir görünüm yaratır. Daha rahat, kişisel bir tarz sizin içinse, yağlı boya tablolarından üç boyutlu nesnelere kadar çok çeşitli parçalar içerebilen salon tarzı bir düzenlemeyi düşünün.

BEŞİNCİ ADIM: YERLEŞİMİ ZEMİNDE DENEYİN

Duvarınızı oluşturmadan önce galeri duvarınızın zeminde nasıl görünmesini istediğinizi düzenleyin. Böylece çerçeveleri belirlediğiniz duvar alanınıza aktardığınızda sizi neyin bekleyeceğinin görsel bir görüntüsünü elde etmiş olursunuz. Düzenlemeye büyük parçalarla başlayın ve daha küçük olanlarla doldurun. Kompozisyonu oluştururken, eğer ızgara düzeninin seçtiyseniz çerçeveler arasında eşit aralık kullanmaya özen gösterin – 5 cm genellikle iyi olur. Ancak bir salon duvarı için daha az hassas olabilirsiniz.

ALTINCI ADIM: KAĞIT/GAZETE ŞABLONU KULLANIN

Kompozisyonun duvarda iyi göründüğünden ve yüksekliğinin doğru olduğundan emin olmak için, gazete kağıtlarını çerçeve boyutlarında kesip, duvara yapıştırın. Her çerçeveyi gazete kağıdının üzerine koyup, kalemle çerçeve kenarlarından çizin, makasla kesip ve istediğiniz kompozisyonu oluşturacak şekilde duvara bantlayın.

Daha sonra, kendinize sorun, yakındaki mobilyaların etrafında uygun şekilde gruplandırılmış mı? Rahat bir yükseklik mi? Alanı uygun şekilde dolduruyor mu? Örneğin biz, kompozisyonu oluştururken altındaki pufa oturacak kişiyi en az rahatsız edecek şekilde yerleştirmeye dikkat ettik. Bu adım isteğe bağlıdır, ancak hatayı azaltmaya ve istenmeyen çivi deliklerine inanılmaz şekilde yardımcı olur!!!

YEDİNCİ ADIM: ÇERÇEVELERİNİZİ ASIN

Kağıt şablon kullanmanın bir artısı da çivi/vida yerleşimini kolaylaştırmasıdır. Her kağıda, çerçevenin çivisinin yerleştirileceği noktayı işaretleyiniz ve kağıt duvardayken, doğrudan kağıt üzerindeki işaretin içine çekiçle vurun. Daha sonra kağıdı duvardan çıkarın. Sonra da sıra en sevilen kısıma geliyor – o görkemli çerçeveleri o görkemli duvara asmak 🙂

SEKİZİNCİ ADIM: ÇERÇEVE DUVARINIZIN KEYFİNİ ÇIKARIN

Tebrikler!!! Çerçeve duvarın hazır. Şimdi arkanıza yaslanıp, yarattığınız çerçeve duvarınızın keyfini çıkarın…

Bunları da sevebilirsiniz...

Leave a Reply

Your email address will not be published.

%d bloggers like this: